Amar Gile Jašarspahić - Biografija



Kratke informacije o: Amar Gile Jašarspahić
Datum rođenja: 30. decembar 1990.
Mesto rođenja: Zenica
Država: Bosna i Hercegovina
Zanimanje: Pevač
Žanr: Pop-Folk
Visina: -
Težina: -
Supruga: Ena Jašarspahić

Facebook: Amar @ Facebook
Instagram: Amar @ Instagram
Youtube: Amar @ Youtube



Amar Jašarspahić, poznatiji kao Gile, je bosansko-hercegovački pop folk pevač. Rođen je 30. decembra 1990. godine u Zenici. Poznat je po tome što zna da svira devet instrumenata.



KARIJERA

2013. godine je učestvovao u takmičenju Zvezde Granda i osvojio je prvo mesto. Održao je turneje po Balkanu, u Americi, Australiji i zapadnoj Evropi. Iste godine je završio prvi album „Čovek tvoga sna“ koji je prodat u rekordnom tiražu. Osim naslovne numere, na njemu se nalaze: „Kafana liječi sve“, „Koliko para toliko muzike“, „I ja sam nečije dijete“, „Krv mi je popila“, „Nije kraj“, „Ma pusti ponos“, „Ne prestaju moje kiše “ i „Zašto sam sam“. 2016. godine je izbacio singl „Pijano“ za koji je snimio spot. Namerava da izda novi album, a saradnici su mu: Peđa Medenica, Dragan Brajović Braja, Marko Kon, Endži Mavrić, itd. Amar se bavi humanitarnim radom i UNICEF-ov je ambasador. Uručene su mu brojne nagrade, a neke od njih su:

2013. godine Oskar popularnosti za pevača godine i Otkriće decenije u Sarajevu;
2014. godine je dobio Zlatnu bubamaru za najboljeg inostranog pevača u Makedoniji, Nagradu za humanistu godine i Titulu UNICEF-ovog veleposlanika dobre volje za BiH.
2015. Nagradu u Zagrebu za humanitarni rad,
2015. Nagradu u Skoplju za humanost i Nagradu u Skoplju za najboljeg pevača
2015. Nagradu „Davorin Popović“ za najboljeg mladog pevača
2015. Platinastu ploču album „Čovek tvoga sna“
2015. Nagradu za humanost za „Zalaganje za obrazovanje“
2015. Idol nacije (Obrazovanje gradi BiH).
2015. je postao počasni građanin grada Kaknja
2015. Postao UNICEF-ov veleposlanik – BiH, regija Balkan i međunarodni predstavnik.



PRIVATNI ŽIVOT

Pevač je 2013. godine bio u vezi sa koleginicom Aleksandrom Prijović, a posle raskida su ostali u prijateljskim odnosima. Amar je u januaru 2016. godine dobio sina Darisa. Njegova dugogodišnja devojka Ena se porodila u Kantonalnoj bolnici u Zenici. Par se u septembru iste godine venčao. U medijima je pisalo da je doživeo tešku saobraćajnu nesreću, ali on je to demantovao i izjavio je da je njegov kum poginuo. U slobodno vreme igra odbojku i ide na pecanje.