Elvira Rahić - Biografija



Kratke informacije o: Elvira Rahić
Datum rođenja: 1. septembar 1975
Mesto rođenja: Skoplje
Prebivalište: Beč
Država: Bosna i Hercegovina
Zanimanje: Pevačica
Žanr: Pop-folk

Facebook: Elvira @ Facebook
Instagram: Elvira @ Instagram



Elvira Rahić je bosanskohercegovačka pop-folk pevačica makedonskog porekla, koja je popularnost stekla devedesetih godina 20. veka. Rođena je 1. septembra 1975. godine u Skoplju. Sa suprugom Šabanom Forićem i sinom Dinom živi u Beču.



Muzikom je počela da se bavi vrlo rano, a prvu ploču je snimila sa 15 godina. Reč je o albumu pod nazivom „Zvao si me Elice“. Usledili su vrlo uspešni albumi „Želim te“, „Želim ti sreću“, „Sada znam“, „Šta ako se zaljubim“. U karijeri drugoj 30 godina Elvira Rahić je objavila ukupno deset studijskih albuma i isto toliko singlova. Snimila je vrlo uspešne duete sa Šerifom Konjevićem, Mladenom Vojičićem Tifom, Enesom Begovićem, Hari Mata Harijem i drugima. Pevala je na festivalima u Vogošći, Ilidži i drugim gradovima bivše Jugoslavije, a vrlo je popularna u evropskim, američkim i australijskim gradovima gde žive ljudi s ovih prostora.
Vlasnica je marketinške agencije „ER Management“, te zaštitno lice švajcarskog brenda „Delma Swiss“ koji se bavi proizvodnjom satova.



Detinjstvo i muzički počeci

Elvira Rahić je rođena 1975. godine u Skoplju. Njeni roditelji su poreklom iz Bosne i Hercegovine, ali su se u tom momentu zadesili u Makedoniji. Jedno vreme je sa roditeljima i sestrama živela u naselju Turska čaršija u Skoplju, gdje je krenula u školu. Nakon toga su se preselili u Sjenicu, gde je nastavila školovanje i gde je prvi put stala na binu. Kako je jednom prilikom ispričala novinarima, Elvira je svoj prvi album snimila sa 15 godina. Reč je o ploči pod nazivom „Zvao si me Elice“, koju je objavila Izdavačka kuća „Inter Orkan“. Prvo ju je promovisala u bosanskohercegovačkim gradovima Velika Kladuša, Cazin i Bihać, a potom u Sjenici, Novom Pazaru i drugim mestima širom bivše Jugoslavije. Time je tek počela da ostvaruje svoj san, da se bavi pevanjem i da živi i radi u Sarajevu.



Karijera

Godina koja se zvanično smatra početkom muzičke karijere Elvire Rahić je 1991. kada je objavila album pod nazivom „Zvao si me Elice“. Pored naslovne, na njemu su bile numere „Gledaj me u oči“, „Sanjala sam“, „Hajde da se igramo“, „Nema žara“ i druge. Pesme su komponovali Aleksandar Saša Sarić i Izet Durić. Durić je napisao i tekstove za četiri pesme, a za nekoliko tekstova je bila zadužena Sonja Mitrović Hani, koja je otpevala i prateće vokale. Album je objavila Diskografska kuća „Inter Orkan“. S istom izdavačkom kućom je sarađivala i na drugom albumu koji se u prodaji pojavio 1992. godine pod nazivom „Želim te“. Sastojao se iz pesama „Kako mi nedostaješ“, „Krenimo voljeni“, „Kud te vetrovi nose“, „Nisam više devojčica“, „Budi samo moj“ i drugih. Autor svih osam pesma je Izet Durić, dok su tekstove pisali Durić, Zejnil Halilović, Duško Novaković i Mithad Sijamhodžić. Dve godine kasnije sarajevska Diskografska kuća „In Takt Records“ je objavila njen album pod nazivom „Želim ti sreću“, sa koga su se izdvojile numere „Sad je kraj“, „Pokraj rijeke“, „Ne traži me“ i druge. Ipak, najveću popularnost joj je donela pesma „Da si mene voleo“ koju je otpevala zajedno s iskusnim kolegom Šerifom Konjevićem. Ovog puta većinu pesama su pisali Fahrudin Pecikoza, Suad Jukić i Sanela Muminović. Numeru „Svi mi ljudi govore“ komponovala je Elvira, dok je tekst pisala Sanela Muminović. Ploča je objavljena na tržištu Bosne i Hercegovine, a snimljeno je i izdanje namenjeno nemačkom tržištu. Već sledeće godine Elvira je objavila novi album pod nazivom „Sada znam“. Na njemu je sarađivala sa Suadom Jukićem Šuletom, Dinom Merlinom, Fahrudinom Pecikozom i Sanelom Muminović, a plod te saradnje su vrlo popularne pesme „Kad ti jednom odem ja“, „Sada znam“, „Sretan ti put“, „Kako ćeš pred Boga“, „To nije ljubav“ i druge. Pesmu „Sada znam“ su kasnije obradile njene kolegice Ivana Banfić i Jelena Karleuša, ali se mnogi slažu da je Elvirina verzija najbolja. Ipak, duet sa Mladenom Vojičićem Tifom „A sada idem“ je najviše oduševio publiku u celom regionu i postao jedna od njenih najslušanijih pesama.



Privatni život

Elvira Rahić je rođena 1975. godine u Skoplju. Deo detinjstva i školovanje je provela u Sjenici, a potom se preselila u Sarajevo. Premda je rano ušla u svet estrade, nikada svoju karijeru nije gradila na aferama i skandalima. Važi za jednu od retkih pevačica o kojoj tabloidi nisu imali šta da pišu. Poznato je da se 2007. godine udala za Šabana Forića, te da su od tada do 2011. godine sa svojim sinom Dinom živeli u Minhenu, gde je Forić radio kao službenik Ambasade Bosne i Hercegovine. Nakon četiri godine su se nakratko vratili u Sarajevo, a potom u novembru 2011. godine preselili u Beč. Elvira za sebe kaže da je pevačica dijaspore, upravo iz razloga što ne živi u Bosni i Hercegovini. Ipak, ne krije da joj u austrijskoj prestonici nedostaju Sarajlije i Bosanci, te da često čezne za rodnim krajem. Kolege i novinari za nju kažu da je uvek odmerena i skromna, te da se ni nakon trideset godina uspešne karijere nije promenila. Sa druge strane, Elvira kaže da je najponosnija na svog sina Dina i da je to njen najveći životni uspeh.



Diskografija

Albumi
1991. Zvao si me Elice
1992. Želim te
1994. Želim ti sreću
1995. Sada znam
1997. Šta ako se zaljubim
1999. Izbriši sve uspomene
2001. Ljubav gospodine
2005. Hotel Čekanje
2008. Miraz
2011. Cura sa čaršije

Singlovi
2016. Žurka
2017. Crni zidovi
2018. Žao mi je
2019. Orkani

Kompilacije
2010. Najveći hitovi