Ferid Avdić - Biografija



Kratke informacije o: Ferid Avdić
Datum rođenja: 13. jun 1960
Mesto rođenja: Sarajevo
Prebivalište: Sarajevo
Država: Bosna i Hercegovina
Zanimanje: Pevač
Žanr: Folk, sevdah

Facebook: @ Facebook
Youtobe: @ Youtobe



Ferid Avdić je jugoslovenski i bosanskohercegovački pevač i interpretator narodne muzike i sevdalinki, koji je popularnost stekao osamdesetih godina 20. veka, pesmama „Dijana ljubavi“, „Bilo je lijepo i tebi i meni“, „Izađi mala“, „Rođendan je tvoj“ i druge. Rođen je 13. juna 1960. godine u Sarajevu. Oženjen je i ima troje dece, sina Jasmina, te ćerke Maju i Elmu. Živi i radi u Sarajevu. Muzikom je počeo ozbiljnije da se bavi sa 19 godina, a 1981. godine je snimio svoju prvu singl ploču. Od tada do danas je objavio 13 albuma i dve kompilacije hitova. Njegove ploče su prodavane u dijamantskom i platinastom tiražu, tako da se sa sigurnošću može reći da je prodao više od milion nosača zvuka. Na „Ilidžanskom festivalu“ je prvi put nastupio 1983. godine, dok je na turneje išao sa vrsnim pevačima poput Himze Polovine, Zaima Imamovića, Mehe Puzića, Bebe Selimović, Himze Polovine i drugih. Avdić se smatra jednim od najboljih interpretatora sevdalinki među pevačima svoje generacije.



Karijera Ferid Avdić je počeo da peva u sarajevskim restoranima i kafanama 1979. godine, a prvu singl ploču je snimio dve godine kasnije. U jednom intervjuu je ispričao kako je počeo profesionalno da se bavi muzikom. Naime, kao mladić je šetao Ilidžom i prolazio pored restorana „Topola“ gde je svirao orkestar Ibre Mangafića. Zamolio je šefa orkestra da otpeva jednu pesmu. Na sreću, Ibro mu je dozvolio te su prisutni mogli da čuju njegovu interpretaciju numere „Lijepi dani mog djetinjstva“. Publika je bila oduševljena, baš kao i Mangafić koji mu je odmah ponudio ugovor. Bio je to početak njegove karijere, ali pevač kaže da je na vreme shvatio da mora mnogo da radi na sebi kako bi opstao u tom svetu. Usledile su audicije za vokalnog solistu, gde su u žiriju sedeli Ismet Alajbegović Šerbo, Jozo Penava, Drago Trkulja, Jovica Petković i drugi vrsni muzičari. Išao je na časove pevanja kod kompozitora, producenta i aranžera Joze Penave od koga je, kaže, mnogo naučio. Jednom prilikom je priznao da je ipak umesto dvadeset trebao da uzme dvesta časova kod Penave, jer smatra da svaki pevač mora mnogo da radi na sebi kako bi bio uspešan. Na početku karijere je intenzivno sarađivao s Ibrom Manfagićem, a posle 1987. godine usledile su saradnje sa Sinanom Alimanovićem, Draganom Stojkovićem Bosancem i drugima.
Prvu singl ploču sa pesmama „Žalićemo obadvoje“ i „Vrtovi su puni cvijeća“ Avdić je objavio 1981. godine.
Zato je Diskografska kuća „Diskoton“ već sledeće godine izdala njegovu drugu ploču sa pesmama „Tvoje oči plave“ i „Šesnaest ljeta“.
Započeo je saradnju sa Draganom Stojkovićem koji je 1983. godine aranžirao njegov album „Ti si ta“.Tada kreće njegov muzički uspon, te je ubrzo za mladog pevača Ferida Avdića čula cela bivša Jugoslavija.



Privatni život Ferid Avdić je rođen 1960. godine u Sarajevu. Njegov otac je bio poreklom iz Bileće, a majka iz Gacka. U glavnom gradu BiH se školovao i započeo karijeru. Premda je više od 35 godina na muzičkoj sceni, Avdić priznaje da na estradi nema mnogo prijatelja. Družio se sa Hamidom Ragipovićem Beskom i Rizom Hamidovićem koji su mu i danas prijatelji. Ipak, sa svima ostalima je u vrlo korektnim odnosima. Za njegovu karijeru nisu vezani skandali jer pevač kaže da je porodičan čovek i da se uvek trudio da peva negde blizu doma. Navika mu je bila da posle nastupa prespava kod kuće i da se sutradan ponovo vrati na koncert. Razlog za to je što nije želeo da njegova porodica trpi zbog posla. Najveća podrška mu je oduvek bila supruga za koju kaže da je podnela veći deo tereta tokom njegove karijere. Posle toga su došla deca i unuci u čijem društvu najviše uživa. Priznaje da se oduvek trudio da sačuva svoj brak, koji je iz tog razloga opstao više od 30 godina. Jedan je od pevača koji je oduvek živeo skromno. Jednom prilikom je istakao da mu nikada nije bio imperativ da gomila stvari, nego se zadovoljavao sitnicama. Tu osobinu je nasledio od roditelja koji su bili radnici i koji su ga vaspitavali da živi skromno. Zato mu je porodica uvek bila prioritet u odnosu na novac i popularnost. Priznaje da mu je uvek bilo draže da provodi vreme sa suprugom i decom, da ode na pijacu i porazgovara sa trgovcima i poznanicima, nego da novac troši na skupe automobile ili nekretnine. Na pitanje novinara da li se sada kaje što je izabrao takav put, Avdić odgovara da se ne bi menjao ni sa kim. Tokom 2017. godine pevač je saznao da boluje od raka debelog creva. U oktobru iste godine je podvrgnut operaciji. Nakon toga su usledili brojni izazovi, pretrage i tretmani. Dva meseca je bio podvrgnut hemoterapiji i zračenju. Premda retko govori za bosanskohercegovačke medije pevač je priznao da je lečenje izuzetno skupo, te se zahvalio kolegama koji su za njega krajem juna 2018. godine organizovali humanitarni koncert čiji prilog je bio namenjen njegovom lečenju. Jednom prilikom je priznao da ga dijagnoza koju su mu lekari saopštili nije uplašila, nego se hrabro suočio s izazovima koje nosi opaka bolest. Pozitivno u svemu tome je što je karcinom otkriven na vreme, te su i šanse za potpuno izlečenje bile veće. Posle terapije je potpuno promenio način ishrane i uveo redovne fizičke aktivnosti. Zdraviji način života doveo je do toga da se mnogo bolje oseća, te da ponovo počne da nastupa.



Diskografija

Albumi
1982.Ferid Avdić
1983.Ti si ta (Uz Ansambl Dragana Stojkovića)
1984.Sviđaš mi se
1985.Izađi mala
1986.Daj mi, daj mi
1987.Nema dalje
1988.Navika si moja bila
1989.Griješio sam prema tebi
1990.Moja vjera ljubo
1991.Sve zbog tebe
1992.Ferid Avdić
1993.Bosno moja lijepih planina
1994.Monopol

Singlovi i EP-ovi
1981.Žalićemo obadvoje (s Orkestrom Ibre Mangafića)
1982.Tvoje oči plave(Šesnaest ljeta)

Kompilacije
2012.Kolekcija hitova 1
2013.Kolekcija hitova 2