Goca Božinovska - Biografija



Kratke informacije o: Goca Božinovska
Datum rođenja: 16. januar 1965
Mesto rođenja: Samuila (Kraljevo)
Prebivalište: Beograd
Država: Srbija
Zanimanje: Pevačica
Žanr: Folk
Visina: 170 cm

Facebook: Goca @ Facebook
Instagram: Goca @ Instagram



Gordana Goca Božinovska je srpska folk pevačica, prepoznatljiva po pesmama „Okovi“, „Opomena“, „Put pod noge“, „Magija“, te duetskoj pesmi s kolegom Enesom Begovićem „Kaznio me život“. Rođena je 16. januara 1965. godine u selu Samaila kod Kraljeva. Živi i radi u Beogradu.



Iz prvog braka sa kompozitorom Radetom Vučkovićem ima ćerku Jelenu koja je takođe pevačica. Bila je udata za pokojnog kik-boksera Zorana Šijana s kojim ima dvoje dece, ćerku Zoricu i sina Miroslava. Muzičku karijeru započela je ranih osamdesetih godina pevajući u restoranima na Ibarskoj magistrali. Prvi album pod nazivom „Ti mi beše od zlata jabuka“ snimila je 1984. godine s Ansamblom Mirka Kodića. Zbog rođenja ćerke nakratko se povukla sa muzičke scene. Vratila se 1987. godine albumom „Ne idi“. Dve godine posle objavila je ploču pod nazivom „Želim da me želiš“. Punu afirmaciju i veliku popularnost doneo joj je četvrti album koji je objavila 1997. godine pod imenom „Još sam jaka“. Usledio je CD „Okovi“. Osim naslovne pesme hitovi su postale numere „Životna greška“, „Ili idi, ili ću ja“ i druge. Usledili su CD-ovi „Opomena“, „Put pod noge“ i „U najboljim godinama“. Produkcijska kuća „Grand“ je 2005. godine izdala kompilacijski album na kome su se našle pesme Goce Božinovske i Indire Radić. Godine 2013. je pristala da učestvuje u rijaliti programu „Farma“ koji je emitovan na programu Televizije „Pink“. Nakon fizičkog sukoba sa kolegicom Vesnom Rivas, Goca je diskvalifikovana. Kasnije iste godine je objavila singlove „Bio si moja svetlost, moja tama“ i „Koga da krivim“.



Detinjstvo i obrazovanje Gordana Goca Božinovska je rođena 1965. godine u mestu Samaila kod Kraljeva. Kako je u jednom intervjuu kazala, njeno detinjstvo bilo je lepo, ali su veoma skromno živeli jer je samo otac radio, a majka je bila domaćica. Ljubav prema muzici nasledila je od majke, koja, iako je bila odlična pevačica, nije pevala, jer je u to vreme to bilo ozloglašeno zanimanje. Maštala je da jednog dana ode iz sela u Beograd i završi fakultet. Kaže da nikada nije osećala da pripada Samaili. Počela je da peva veoma rano, a idol joj je bila Lepa Lukić kojoj je pisala pisma sa željom da je ona usvoji. Iako su roditelji rano uočili njen talenat, otac nije dozvoljavao da se bavi pevanjem dok ne završi školu. Sa starijom sestrom i nekim drugarima je jedno veče izašla u kafanu „Kod Ruže“. Pošto momci nisu imali novac da plate piće Goca je imala izbor – da pere sudove ili da zapeva kako bi izmirila dug. Izabrala je ovo drugo. Kako je u jednom intervjuu priznala, kada je zapevala u pratnji orkestra, cela kafana se podigla na noge. Gazdarica Ruža joj je odmah ponudila posao. Od prve plate kupila je sebi ćebe i šoljice za kafu. Nastavila je da peva „Kod Ruže“, ali je ubrzo s orkestrom počela da nastupa u Vrnjačkoj Banji. Svirka je trajala do dva ujutro, a ona je u pola pet imala voz za Kraljevo. Sa železničke stanice je dolazila pred školu, gde bi malo odspavala, pa onda kranula na časove. Od roditelja je morala da krije gde svako veče odlazi. Kada je otac saznao o čemu se radi, dolazio je u školu sa komadom isečenog creva kako bi joj pred drugarima zapretio da prestane da peva. Uprkos tome, Goca nije odustajala, nego je nastavila da nastupa u restoranima, kafanama, na svadbama i drugim veseljima. Uporedo sa tim išla je u srednju školu u Kraljevu. Kada je maturirala otac ju je prijavio na Biro za zapošljavanje kako bi dobila stalan posao u državnoj firmi. Mlada pevačica je jednom prilikom kazala kako je prvi poziv na razgovor za posao doživela veoma tragično. Pošto joj je san bio da nastavi da se bavi pevanjem, počela je plače i da se trese. Nakon nekog vremena i otac se pomirio s činjenicom da će njegova mlađa ćerka da bude pevačica.



Karijera

Po završetku srednje škole Goca je počela da nastupa u kafanama na Ibarskoj magistrali, gde su svoje karijere započeli mnogi uspešni muzičari. Na samom početku pevala je u kafani kod Loće gde je imala i smeštaj, a posle je počela da se druži i peva sa Vesnom Zmijanac koja je u to vreme već bila velika zvezda. Od nje je naučila mnogo, pa je Goca svake večeri punila kafane. Otprilike u isto vreme je upoznala kompozitora i šansonjera Radeta Vučkovića. Između njih se rodila ljubav iako je on bio stariji od Goce 14 godina. Pomogao joj je da snimi prvu ploču koju je 1984. godine objavila Diskografska kuća „Diskos“. Album se zvao „Ti mi beše od zlata jabuka“.
Tri godine kasnije snimila je povratnički album „Ne idi“.
Otprilike u to vreme je započela saradnju s kolegom Halidom Muslimovićem koji je napisao većinu pesmama s njenog trećeg studijskog albuma koji se u prodaji našao 1989. godine pod naslovom „Oluja“.
Goca je 1999. godine objavila peti studijski album pod naslovom „Okovi“.Njena karijera krenula je uzlaznom putanjom. Da tim koji pobeđuje ne treba menjati, dokazala je i sledećim albumom koji je objavila 2000. godine, a na kome je većinu pesama napisao Steva Simeunović.
Produkcijska kuća „Grand“ je 2002. godine izdala njen sedmi CD sa devet novih i pet bonus pesama.Već sledeće godine u prodaji se pojavio novi CD Goce Božinovske sa pesmama „Neodoljivo“
Posle studijske pauze duge 10 godina pevačica je 2013. godine objavila singlove „Bio si moja svetlost, moja tama“ i „Koga da krivim“. Iste godine je učestvovala u rijaliti programu „Farma“, odakle je izbačena zbog fizičkog sukoba sa Vesnom Rivas. Nakon teških reči Vesna je Gocu uhvatila za kosu, a organizatori su odlučili da obe učesnice izbace s imanja. U medijima je objavljeno da je Goca Božinovska za svaku nedelju prvedenu na Farmi dobijala iznos od oko 3 500 evra. Pevačica nije ni potvrdila niti demantovala te informacije.



Privatni život Gordana Goca Božinovska je rođena 1965. godine u selu Samaila kod Kraljeva. Potiče iz radničke porodice, skromnog imovinskog stanja, a jednom prilikom je izjavila kako u kući nisu imali televizor, nego je povremeno odlazila kod komšija kako bi pogledala neku emisiju ili film. Prema njenim rečima, oduvek je sanjala da ode iz sela, jer je smatrala da tamo ne pripada. Pisala je pisma Lepi Lukić, poznatoj pevačici narodne muzike s molbom da je usvoji. Nakon mnogo godina obe su se smejale toj dečjoj „ludosti“. Počela je da peva već u srednjoj školi. Prvo je nastupala u Kraljevu i okolini, a kasnije i u Vrnjačkoj Banji. Uprkos protivljenju oca uspela je da ostvari svoj san i postane pevačica. Na jednom od nastupa u kafani na Ibarskoj magistrali upoznala je kompozitora Radeta Vučkovića. Između njih se brzo desila ljubav, pa ju je Rade odveo u Beograd. Sa 18 godina je rodila ćerku Jelenu, a tri meseca kasnije ju je odvela kod svoje majke u Samailu gde je devojčica živela sve do 15. godine. Goca je priznala da je bila previše mlada da bi se znala dobro starati o detetu, a majka i Rade su je podržali u nameri da nastavi karijeru. Pevačica kaže da je svakog vikenda išla da vidi Jelenu, koja do upisa u srednju školu nije želela da se odvoji od bake. Posle tri godine braka Rade i Goca su se razveli, ali su ostali u dobrim odnosima. Iako su je, kaže, muškarci redovno „saletali“, o novoj vezi nije razmišljala sve dok 1989. godine nije upoznala kik-boksera i vođu tzv. Surčinskog klana Zorana Šijana. Tri godine nakon toga, tačnije 27. novembra 1999. godine u 1.30 Zoran Šijan je ubijen na uglu ulica Nemanjine i Svetozara Markovića u centru Beograda. Dok je sedeo u svom automobilu i čekao zeleno svetlo na semaforu na njega je pucano iz drugog automobila. Taj hitac je bio smrtonosan, a njegovo ubistvo nije razjašnjeno ni dvadeset godina kasnije.



Diskografija

Albumi
1984. Ti mi beše od zlata jabuka
1987. Ne idi 1989. Oluja
1997. Još sam jaka
1998. Okovi
2000. Opomena
2002. Put pod noge
2003. U najboljim godinama

Singlovi
2013. Bio si moja svetlost, moja tama
2013. Koga da krivim