Halid Bešlić - Biografija



Kratke informacije o: Halid Bešlić
Datum rođenja: 20. novembar 1953
Mesto rođenja: Vrapci (Knežina)
Prebivalište: Sarajevo
Država: Bosna i Hercegovina
Zanimanje: Pevač
Žanr: Folk

Facebook: Halid @ Facebook
Instagram: Halid @ Instagram
Youtube: Halid @ Youtube



Halid Bešlić je bosanskohercegovački pevač narodne muzike prepoznatljiv po pesmama „Neću, neću dijamante“, „Okuj me care“, „Zlatne strune“, „I zanesen tom ljepotom“, „Vraćam se majci u Bosnu“, „Prvi poljubac“, „Čardak“, „Miljacka“, „Dvadesete“ i drugima. Rođen je 20. novembra 1953. godine u selu Knežina kod Sokoca. Živi i radi u Sarajevu. Više od četrdeset godina je u braku sa Sejdom Bešlić s kojom ima sina Dina.



Muzikom je počeo intenzivno da se bavi nakon odsluženja vojnog roka. Pevao je prvo u kafanama kod Sokoca, a nakon toga su ga upoznali i gosti sarajevskih restorana i kafana. Prvu singl ploču izdao je 1979. godine. Na njoj su bile pesme „Grešnica“ i „Ne budi mi nadu“. Numere „Sijedi starac“ i „Zašto je moralo tako da bude“ koje je snimio dve godine kasnije donele su mu veću popularnost. Posle izlaska albuma „Dijamanti“ koji je objavljen 1984. godine za njega su čuli ljubitelji narodne muzike širom bivše Jugoslavije. U periodu od 1985. do 1991. godine izdao je osam ploča, a raspad Jugoslavije i rat na tim područjima dočekao je u Nemačkoj. Ipak, odlučio je da se vrati u Bosnu i Hercegovinu kako bi pomagao ljudima u svojoj zemlji. Iako on nerado govori o tome, smatra se da je organizovao nekoliko stotina koncerata za prikupljanje humanitarne pomoći ratom zahvaćenim područjima. Mlađe generacije upoznale su ga početkom dvehiljaditih godina kada je objavio album „Prvi poljubac“. Naslovna pesma je za vrlo kratko vreme postala veoma popularna, a zavoleli su je ljudi, ne samo na ovim prostorima, nego širom sveta. Četiri godine kasnije u prodaji se pojavio Halidov 17. album na kome su bile numere „Čardak“, „Miljacka“ i „Dvadesete“. Iako su one donele jedan novi pop prizvuk njegovim pesmama, za vrlo kratko vreme postale su veliki hitovi. Sa Nedžadom Imamovićem, Harisom Džinovićem, Željkom Bebekom, Kemalom Montenom, Šabanom Burhanom, Donom Ares i drugima snimio je 14 pesama koje su objavljene na CD-u „Halid Bešlić i prijatelji“ iz 2010. godine. Posle tri godine svoju publiku je počastio novim albumom pod naslovom „Romanija“. Naslovnu numeru posvetio je svom rodnom kraju, a osim Romanijaca pesmu su brzo zavoleli i oni koji nikada nisu bili u tom kraju. Na tom CD-u su bile i pesme „Kad zaigra srce od meraka“, „Lavanda“, „Sevdah da se dogodi“ i druge. Halid Bešlić se smatra jednim od najboljih pevača narodne muzike u BiH. O tome koliko ga publika voli potvrđuju veliki koncerti koje je organizovao u Beogradu, Sarajevu, Zagrebu, ali i brojnim drugim gradovima u Americi, Kanadi, Evropi i Australiji. Osvojio je mnoge nagrade i priznanja. Član je Udruženja muzičara Bosne i Hercegovine.



Detinjstvo, mladost i obrazovanje

Halid Bešlić je rođen 1953. godine u zaseoku Vrapci kod mesta Knežina u opštini Sokolac. Njegova majka Behara je bila domaćica, a otac Mujo radio je u šumskom gazdinstvu. Halid je bio njihovo najstarije dete i ima četiri mlađe sestre. Ljubav prema muzici nasledio je od majčine rodbine. Ujaci i rođaci su bili veoma talentovani za narodne instrumente i rado su pevali na veseljima. Tako je i on, još kao dečak, počeo svojim pevanjem da zabavlja rodbinu, prijatelje i komšije. Od prvog do šestog razreda osnovne škole bio je odličan đak. Kako kaže, onda se „malo pokvario“. U sedmom je prošao vrlodobrim uspehom, a u osmom dobrim. Iako mu je želja bila da upiše tehničku građevinsku školu, ocene na kraju poslednja dva razreda osnovne škole nisu bile dovoljne za upis. Zato je u Sarajevu upisao tesarski zanat. Po završetku zanata se zaposlio, a nešto kasnije je završio i višu školu za poslovođu. Tu informaciju retko pominje u intervjuima, jer kaže da nikad nije bio poslovođa, nego samo tesar. Radio je na građevini i pomalo pevao. Posle se učlanio u Kulturno-umetničko društvo „Zijo Dizdarević“ gde je povremeno igrao i pevao. Ipak, o profesionalnoj karijeri nije bilo ni govora. Prvenstveno zato što je tada u njegovoj porodici vladalo uvreženo mišljenje da ta profesija nije časna i poštena, nego da je prilično neozbiljna. Prelomni trenutak desio se prilikom odsluženja vojnog roka, gde je pevao u vojnom orkestru. Nastupi i iskustvo koje je tom prilikom stekao, te pohvale koje su stizale svakodnevno, naterale su ga da razmisli o tome da mu muzika bude glavno zanimanje. Po povratku u Sarajevo, nakon odsluženja vojnog roka krenuo je u Sokolac da poseti roditelje. Sa drugarima se zaustavio u jednoj kafani, gde ga je gazda zamolio da zapeva. On ga je poslušao, a gosti i vlasnik su bili oduševljeni. Odmah mu je ponudio angažman, Halid je pristao i od tada je krenula njegova karijera – prvo kafanskog pevača, a kasnije regionalne zvezde.



Karijera

Za mladog pevača pročulo se i u sarajevskim kafanama, pa su mesta gde je on pevao bila sve posećenija. Usledili su pozivi da peva i u prestonici. Nakon pet godina svirke sa raznim orkestrima, odlučio je da snimi svoju prvu singl ploču. Prvu ploču sa pesmama „Grešnica“ i „Ne budi mi nadu“ objavila je Diskografska kuća „Diskoton“ 1979. godine. Prvu ploču Halid je objavio 1981. godine.
1982. godine izašao je i drugi studijski album. Diskografska kuća „Diskoton“ je 1984. godine objavila njegov album „Dijamanti“.
1986. godine Izdavačka kuća „Jugoton“ je objavila njegovu ploču „Otrov“. 1988. godine izdao je ploču „Mostovi tuge“
1991 izdao je album "Ljiljani“ Dvanaesti studijski album pod naslovom „Grade moj“ Halid je snimio 1993. godine s Orkestrom „Povjetarac“. S istom ekipom je radio i na narednom projektu koji je „svetlost dana ugledao“ tri godine kasnije. Reč je o kaseti „Ne zovi me, ne traži me“ koja je snimljena u Nemačkoj.
Dve godine kasnije Halid je izdao CD „Robinja“.
Numere „Srce ledeno“, „Crna ruža“, „Kao nekada“, „Vazda“, „Ne bolujem“ i druge našle su se na CD-u „U ime ljubavi“ koji je 2000. godine objavila Produkcijska kuća „In Takt Records“. Tri godine kasnije Halid je objavio CD pod naslovom „Prvi poljubac“.
Četiri godine diskografske pauze Bešlić je iskoristio za brojne koncerte i turneje širom sveta.
Godine 2007. u prodaji se našao njegov novi CD sa deset novih pesama. Reč je o albumu „08“
Dvadeseti album u karijeri Halid je objavio 2013. godine pod naslovom „Romanija“.
Godine 2016. objavio je pesmu „Ja bez tebe ne mogu da živim“ koju je publika prvi put mogla da čuje u jednoj epizodi kriminalističke serije „Ubice mog oca“.
Polovinom 2018. godine objavio je singl „Taman je“ koga prati zanimljiv spot. Ovim singlom Halid je najavio novi album koji će se zvati „Trebević“, a koji bi se u prodaji trebao pojaviti tokom 2020. godine.



Privatni život

Halid Bešlić je rođen 1953. godine u zaseoku Vrapci kod sokolačkog sela Knežina. Tu je završio osnovnu školu, a s obzirom da je već sa 14 godina otišao na školovanje u Sarajevo, kaže da je ostao željan romanijskih šuma i potoka. Dok je pohađao srednju školu živeo je u đačkom domu. Nakon toga se zaposlio, a potom otišao u vojsku. Povratak s odsluženja vojnog roka bio je prelomni trenutak u njegovom životu. Da tada nije odlučio da se bavi muzikom, njegovi obožavaoci ne bi mogli uživati u više od dve stotine pesama koje je do sada snimio. Počeo je kao kafanski pevač, a danas, mnogi kažu da su mu i stadioni pretesni. Na početku karijere upoznao je svoju današnju suprugu Sejdu. U jednom intervjuu ispričao je kako se desio sudbonosni susret. Naime, Halid se kao mlad pevač družio sa Sejdinom sestrom koja je radila u restoranu gde je on pevao. Jednom ga je ona pozvala da dođe kod njenih na ručak. Tu je sreo Sejdu i počeli su da se zabavljaju. Nakon samo šest izlazaka Halid ju je zaprosio. Bilo je to 8. marta 1979. godine, na proslavi rođendana njene sestre. Društvo se okupilo u jednom restoranu, a Halid je pitao Sejdu da li bi se udala za njega. Ona je, misleći da se šali, pristala, a drugari su odmah pošli da obaveste njene roditelje. Iste noći, Sejdu su doveli u Knežinu i predstavili je Bešlićima kao Halidovu buduću suprugu. Venčali su se petnaestak dana kasnije. Prvo su živeli kod Sejdine tetke u Sarajevu, a nakon toga pronašli svoj stan. Njen otac im je pomogao da se „skuće“. Tu je rođen i njihov sin Dino. Halid kaže da je tajna njihovog uspešnog braka u tome što su se oni prvih nekoliko godina tek upoznavali, a iz toga se rodilo poštovanje, ljubav i razumevanje. U martu 2009. godine javnost je potresla vest da je poznati pevač imao saobraćajnu nesreću, te da se nalazi u komi. Naime, on je automobilom sletio sa puta u Alipašinoj ulici u Vogošći. Halid je preživeo težak udes, ali lekari nisu uspeli da mu spasu desno oko. Kako je jednom prilikom priznao, supruga je najviše strahovala da li će posledice te nesreće uticati na njegovu psihu. Na sreću, on je nastavio da peva, snima albume i organizuje koncerte, a pozitivan i vedar duh nije nestao sa tragedijom koja mu se dogodila. Ipak, priznaje da sada retko vozi. Umesto njega, za volanom je njegov prijatelj iz detinjstva, a pevač kaže da se tek ponekad „provoza“ kako bi testirao reflekse. U julu 2014. godine regionom je odjeknula vest da je Halid postao deda. Naime njegov sin Dino i snaha Mahira dobili su blizance Lamiju i Belmin Kana. Pevač ne krije radost zbog dolaska unučića, a jednom prilikom je izjavio da mu je to bio jedan od najsrećnijih dana u životu. Halid Bešlić je vlasnik motela i benzinske pumpe u mestu Semizovac, nedaleko od Vogošće u koga je 2014. godine primio meštane koji su u klizištima ostali bez svojih domova. Naime, kada je 2014. godine nepogoda pogodila taj deo BiH, Bešlić je od menadžera motela tražio da isprazni sobe i u njih smesti sve one koji su izgubili svoje kuće. Ovim gestom oduševio je mnoge, ali je poznato da je pevač veliki humanista od početka karijere. Svi koji ga poznaju tvrde da rado pomaže koliko je u njegovoj moći, a on to objašnjava rečima „sve je to normalno“. Za razliku od nekih svojih kolega, on se ne trudi da za to saznaju mediji, ali o njegovim delima više govore ljudi kojima je pomogao. Jednom prilikom je rekao da bi voleo više da ga ljudi pamte kao dobrog čoveka, nego kao dobrog pevača.



Diskografija

Albumi
1981. Halid Bešlić ‎
1982. Halid Bešlić
1984. Dijamanti…
1985. Zbogom noć, zbogom zore
1986. Zajedno smo jači
1986. Otrov
1987. Eh, kad bi ti rekla mi volim te
1988. Mostovi tuge
1988. U Živo!
1990. Opet sam se zaljubio
1991. Ljiljana
1993. Grade moj
1996. Ne zovi me, ne traži me
1998. Robinja
2000. U ime ljubavi
2003. Prvi poljubac
2007. 08
2010. Halid Bešlić i prijatelji (Hitovi za sva vremena)
2013. Romanija
2020.Trebević

Singlovi i EP-ovi
1978. Grešnica / Ne budi mi nadu
1980. Sijedi starac/Zašto je moralo tako da bude
1982. Pjesma samo o njoj/Domovino u srcu te nosim
1986. Mujo, Halila i Vila/Vraćam se majci u Bosnu
1986. Mitar Mirić i Halid Bešlić – Ne diraj čoveka za stolom/Voljela me jedna esma
2002. Mladen Vojičić Tifa, Halid Bešlić i Princes krofne – Legende ne umiru
2016. Ja bez tebe ne mogu da živim
2018. Taman je

Kompilacije
1986. Tri ruže
1990. Halid Bešlić
1995. Halid Bešlić – 15 godina estrade 1
1995. Halid Bešlić – 15 godina estrade 2
2000. Daleko je sreća
2003. Zlatne strune – Najveći hitovi
2006. Best of – Malo je, malo dana
2009. Najveći hitovi
2009. Halid Bešlić i Hanka Paldum – Pesme koje smo voleli
2009. Halid Bešlić – Najveći hitovi
2009. Halid Bešlić – Uživo u sarajevskoj dvorani „Zetra“
2010. Halid Bešlić – Best Of
2010. Kolekcija hitova 1
2010. The Best Of
2010. Kolekcija hitova 2
2011. Najbolje od Halida
2012. Halid Bešlić – 55 velikih hitova