Haris Džinović - Biografija



Kratke informacije o: Haris Džinović
Datum rođenja: 26. septembar 1951
Mesto rođenja: Sarajevo
Prebivalište: Beograd
Država: Srbija / BiH
Zanimanje: Pevač
Žanr: Folk
Supruga: Melina Džinović

Facebook: Haris @ Facebook
Instagram: Haris @ Instagram
Youtube: Haris @ Youtube



Haris Džinović je bosanskohercegovački i srpski kantautor, tekstopisac i pevač narodne muzike, prepoznatljiv po pesmama „I tebe sam sit kafano“, „Kako mi nedostaješ“, „Laže mjesec“, „Muštuluk“ i drugima. Rođen je 26. septembra 1951. godine u Sarajevu. Sa suprugom Melinom (Galić) Džinović ima ćerku Đinu i sina Kana. Živi i radi u Beogradu.



Muzičku karijeru započeo je sedamdesetih godina prošlog veka. Prvi singl snimio je 1975. godine, a na njemu su bile pesme „Domovina“ i „Želim tebe“. Usledili su singlovi „Jedan dio mog života“, „Nema više stare majke“, te „Gdje su naši dani“ i „Slobodanka“. U avgustu 1977. godine objavio je pesme „Dođi noćas“ i „Pjesma mojoj zemlji“, a tri godine kasnije „Domovino moja“. Godine 1981. je sa braćom Stevom, Brankom i Ljubomirom Pavlovićem osnovao grupu Sar e Roma. Uglavnom su izvodili ciganske pesme, a prvi album objavili su iste godine pod nazivom „…Kao Cigani“. Od tada do 1986. godine objavili su još dve ploče – „Kiko, kiko“ i „Romske pjesme/Gipsy Songs“. Posle toga Haris je započeo samostalnu karijeru. Prvi solo album u prodaji se pojavio 1989. godine pod naslovom „Ostariću, neću znati“. Na njemu su, osim naslovne, bile i numere „Sjećaš li se one noći“, „Odlaziš od mene“, „Hladno je, ugrij me“, „Rano je za tugu“ i druge. Dve godine kasnije je objavio album sa pesmama „Poznaćeš me“, „Nek mi bude zadnja čaša“, „Dajte vina, hoću lom“ i druge. Obe ploče dosegle su velike tiraže, a Haris Džinović je stekao naklonost publike širom bivše Jugoslavije. Početkom rata u Bosni i Hercegovini preselio se prvo u Austriju, a nakon toga u Francusku. Vodio je restoran u Parizu, a muzikom se bavio „za svoju dušu“. Vernu publiku je 2000. godine počastio novim albumom sa pesmama „Ako možeš ti suzu pustiti“, „Laže mjesec“, „Kako mi nedostaješ“, „Opet sam ti u kafani“ i drugima. Usledili su koncerti po svim zemljama bivše Jugoslavije, Evrope, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade. Singl „Pariske kapije“ koji je objavio 2011. godine veoma brzo je našao put do slušalaca, a dve godine kasnije promovisao je pesmu „Kalup tvoga vrata“. Tokom 2014, 2015. i 2016. godine bio je član žirija muzičkog takmičenja „Pinkove zvezde“, a u međuvremenu je objavio singl „Žalim“. U dosadašnjoj karijeri održao je brojne velike koncerte i turneje u zemlji i inostranstvu, te osvojio mnoge prestižne muzičke nagrade.



Detinjstvo i obrazovanje

Haris Džinović je rođen 1951. godine u Sarajevu. Njegov otac Muhamed Džinović je po struci bio inženjer, a majka Hatidže ekonomistkinja. U detinjstvu je dosta vremena provodio sa bakom i dedom, a osim muzike voleo je i sport. Bavio se tenisom, atletikom i skijanjem, ali mu je najveća ljubav bila fudbal koji je igrao od malih nogu. U drugom razredu osnovne škole majka mu je kupila harmoniku. Iako je u porodici imao školovane muzičare, učio je da svira sam. Po završetku srednje škole upisao je gimnaziju, gde je otkrio talenat za sviranje klavira. U gimnazijskoj dvorani je počeo da svira, pa je zbog fudbala i klavira zapostavio školu. Sa 16 godina je zarađivao prve honorare nastupajući u Sarajevu i na Jahorini. Zbog mnogo neopravdanih časova izbačen je iz škole dva puta, pa je morao da ide u večernju školu kako bi uspeo da maturira. Kako je u jednom intervjuu rekao, od svega ga je najviše zanimao fudbal. Ipak, dodaje da je bilo mnogo boljih igrača od njega, pa je, na kraju ipak bolje što se opredelio za muziku.



Karijera

Pošto je savladao harmoniku i klavir, Haris je počeo da svira gitaru. Prvi bend koji je osnovao izvodio je rok muziku. Ipak, veoma brzo se raspao, a Džinović se okrenuo drugim žanrovima koji su mu više odgovarali. Prepoznatljivost je stekao ranih sedamdesetih kada je pevao u svirao na Jahorini. Prvi singl objavio je 1975. godine. Na njemu su bile pesme „Domovino“ i „Želim tebe“ koje je sam komponovao, a otpevao ih je u pratnji Orkestra Bokija Miloševića. Diskografska kuća „Diskoton“ je 1980. godine izdala singl ploču sa pesmama „Jugoslavijo“ Hamdije Ćustovića i „Domovino moja“
Prvi album objavili su 1981. godine pod naslovom „… Kao Cigani“.Dve godine kasnije Diskografska kuća „Jugoton“ izdala je drugu ploču benda Sar e Roma koja je nosila naziv „Kiko, kiko“.
Godine 1985. bend Sar e Roma je objavio treći studijski album sa 10 novih obrada i Harisovom pesmom „O, Đila“ koja je postala veliki hit.
akon velikih uspeha sa grupom, Džinović odlučuje da započne samostalnu karijeru. Kako je jednom prilikom priznao, od romske muzike tada nije moglo da se živi, pa se okrenuo pisanju i komponovanju vlastitih pesama.
Započeo je saradnju s Aleksandrom Radulovićem Futom, Marinom Tucaković i Miloradom Nikolićem. Iz te saradnje, ali i brojnih pesama koje je Haris sam komponovao i napisao 1989. godine „rodio“ se album „Ostariću, neću znati“.
Dve godine nakon izlaska prvog samostalnog albuma, Haris je objavio i drugu ploču pod nazivom „Haris Džinović“.
Nakon izlaska albuma Haris je počeo da vodi šou program na Televiziji Sarajevo i snima spotove.
13. juna 1991. godine održao je prvi veliki solistički koncert u Sava centru u Beogradu.
Treći studijski album Harisa Džinovića njegovi slušaoci su konačno dočekali početkom decembra 2000. godine. Za domaće tržište ga je objavila Produkcijska kuća „Grand“, a na njemu je bilo 11 novih pesama, od kojih je 10 napisao sam Haris.
U periodu od 2003. do 2008. godine objavljene su dve kompilacije s najvećim hitovima Harisa Džinovića, a četvrti studijski album u prodaji se našao 2009. godine pod naslovom „Magic“. U periodo 2008 do 2014 imao je velike turneje diljem sveta.
2015 Godine Prihvatio je ponudu da bude deo žirija muzičkog takmičenja „Pinkove zvezde“
Diskografska kuća „City records“ je 22. decembra 2017. godine objavila njegov peti studijski album pod naslovom „Haris“.



Privatni život

Haris Džinović je rođen 1951. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je živeo i školovao se, igrao fudbal i prvi put počeo da nastupa. Svira nekoliko instrumenata, ali se može reći da ga je gitara proslavila, naročito dok je sa grupom Sar e Roma nastupao po svim zemljama bivše Jugoslavije. Do 1992. godine živeo je na relaciji Sarajevo – Beograd, a nakon toga je prvo odselio u Beč, odakle se „otisnuo“ na Azurnu obalu. Jedno vreme je živeo i radio u Kanu i Sen Tropeu, a nakon toga u francuskoj prestonici vodio restoran u kome su se okupljali muzičari iz celog sveta. Harisu su posebno bili dragi gosti iz bivše zemlje, a kako kaže, restoran je otvorio kako bi imao gde da uživa. Priznaje da mu vođenje finansija nije išlo od ruke, jer je „kuća častila“ mnoge goste. Krajem devedesetih je prodao posao i vratio se u Beograd, te se ponovo posvetio muzici, koncertima i publici koja je jedva čekala da ga ponovo vidi na bini. Jedna od vernih obožavateljki, zagrebačka studentkinja orijentalistike, poreklom iz BiH, uspela je da osvoji srce „večitog neženje“. Reč je o Melini Galić koja mu je u martu 2004. godine rodila ćerku Đinu. Godinu i po dana kasnije dobili su sina kome su dali ime Kan. Polovinom 2014. godine venčali su se na jahti „Malteški soko“, a kumovi su im bili Slavica Eklston (Slavica Ecclestone), bivša supruga vlasnika Formule 1 Bernija Eklstona (Bernard Charles Ecclestone) i biznismen Filip Cepter (Milan Janković). Intimnoj ceremoniji, osim kumova i njihove dece, prisustvovalo je dvadesetak bliskih prijatelja poznatog para. Nakon venčanja, letovanje su nastavili na Malti. Uprkos tome što je Haris poznati pevač, a Melina modna dizajnerka čije su kreacije nosile Dženifer Lopez (Jennifer Lynn Lopez) i Šeron Stoun (Sharon Yvonne Stone), oni se trude da svoju decu drže dalje od „očiju“ fotoaparata i kamera. Zbog posla često putuju, a kako kažu, deca su navikla da su na relaciji Beograd – Kan, Štutgart. Ipak, oboje kažu da se trude da, bez obzira na sve oni imaju lepo detinjstvo. Srpski tabloidi su krajem 2017. godine objavili vest da je porodica Džinović prodala stan u Kanu, te da Haris i Melina planiraju da grade kuću u srpskoj prestonici. Godinu dana kasnije u medijima se pojavila informacija da pevač gradi vilu na Dedinju, čija vrednost se, navodno procenjuje na dva miliona evra. Ni on, ni supruga nisu potvrdili niti demantovali ove napise.

Diskografija

Sa grupom Sar e Roma
Albumi
1981. …Kao Cigani!
1983. Kiko, Kiko
1985. Romske pjesme / Gypsy Songs

Solo singlovi
1975. Domovino
1975. Jedan dio mog života / Nema više stare majke
1976. Gdje su naši dani / Slobodanka
1977. Dođi noćas
1980. Hamdija Ćustović / Haris Džinović – Jugoslavijo
1994. Kantan Cigan
2011. Pariske kapije
2013. Kalup tvoga vrata
2015. Žalim

Solo albumi
1989. Ostariću, neću znati
1991. Haris Džinović
1996. Jesu l` dunje procvale
2000. Haris
2009. Magic
2017. Haris

Kompilacije
1991. Haris
2003. Haris Džinović – Hitovi
2008. Haris Džinović – Hitovi
2011. Pariske kapije + Najveći hitovi ‎