Hari Varešanović – Hari Mata Hari - Biografija



Kratke informacije o: Hari Varešanović – Hari Mata Hari
Datum rođenja: 16. januar 1961
Mesto rođenja: Sarajevo
Prebivalište: Sarajevo
Država: Bosna i Hercegovina
Zanimanje: Pevač
Žanr: Pop

Facebook: Hari @ Facebook
Instagram: Hari @ Instagram
Youtube: Hari @ Youtube



Hajrudin Hari Varešanović je bosanskohercegovački kantautor i pop pevač, te frontmen benda Hari Mata Hari. Rođen je 16. januara 1961. godine u Sarajevu, gde i danas živi i radi. Karijeru je započeo sedamdesetih godina prošlog veka. Bio je član bendova Zov i Ambasador, a 1985. godine je osnovao grupu Hari Mata Hari, koja je od tada do danas (2019. godina) objavila 15 studijskih albuma, te skoro isto toliko singlova, kompilacija i lajv albuma. Prepoznatljiv je po hitovima „Kad dođe oktobar“, „Otkud ti k`o sudbina“, „Strah me da te volim“, „Prsten i zlatni lanac“, „Ja nemam snage da te ne volim“, „Azra“, „Kao domine“, „Baš ti lijepo stoje suze“ i drugima. Njegovi albumi prodavani su u nekoliko stotina hiljada primeraka, održao je na hiljade koncerata u gradovima bivše Jugoslavije, ali i Evrope, Amerike i Australije. Osvajao je i brojne nagrade, poput Grand pri nagrade Hrvatskog radijskog festivala, te nagrada za najbolju pop pesmu i najbolju mušku vokalnu izvedbu. Sa pesmom „Lejla“ Hari Varešanović je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na „Evroviziji“. Osvojivši treće mesto ušao je u istoriju kao najbolje plasiran izvođač u istoriji BiH na tom takmičenju. Iz prvog braka ima dvoje dece, ćerku Nađu i sina Damira. Godine 1993. dobio je vanbračnog sina Maka, a od 2010. godine je u braku sa Jasminom Ištuk Varešanović.



Detinjstvo, mladost i obrazovanje

Hari Varešanović je rođen 1961. godine u Sarajevu. Odrastao je u naselju Vratnik u muzičkoj porodici. Naime, njegov deda je bio violinista i poznati izvođač sevdalinki, koji je svoju ljubav prema muzici preneo i na unuka. Hari je još kao dečak pokazivao veliki talenat, pa je prvi nastup doživeo i pre nego što je krenuo u školu. Bilo je to u Domu kulture na Vratniku. Tri godine kasnije pevao je u grupi Omi, a nakon toga u bendu Sedam šuma. Uporedo s osnovnom školom redovno je nastupao i zarađivao prve honorare. Prvu pesmu pod naslovom „Zašto da ne uzmem nju“ snimio je kao srednjoškolac. Pohađao je srednju elektrotehničku školu u Sarajevu, ali je ljubav prema muzici i fotografiji uvek bila jača od ljubavi prema nauci i knjizi. Ipak, po završetku srednje škole upisao je filozofiju u Sarajevu. Nakon tri godine je napustio fakultet jer mu obaveze nisu dozvoljavale da se tome posveti koliko je potrebno. Pohađao je i časove prirodne politike, ali nije završio kurseve.



Karijera

Svoj prvi bend Hari je osnovao 1976. zajedno sa Suadom Medom Arnautovićem. Hari je pevao, a Medo svirao bas gitaru. Bendu se nakon toga prodružio gitarista Davor Ilić, a nakon nekog vremena bubnjar Fikret Fićo Zubčević. Na samom početku probe su održavali u Suadovoj kući, a nakon toga u Domu kulture na Vratniku. Tu su i prvi put nastupili pred publikom. Posle toga su usledile svirke u Domu kulture Bjelave, te Domu mladih na Skenderiji. Kada je Davor Ilić prešao u Prvi čin, na njegovo mesto došao je Senad Senči Pekmez. U novom sastavu su 1979. godine izdali svoj prvi singl sa pesmama „Golubica“ i „Život“. Numera „Golubica“ koju je napisao Duško Trifunović za veoma kratko vreme osvojila je srca sarajevske publike, te postala svojevrstan simbol Baščaršije. Pesmu „Život“ Hari je napisao i komponovao sam.
Prvi solo album snimio 1982. godine. Reč je o ploči „Zadnja rupa na svirali“ koju je izdala Diskografska kuća „Jugodisk“.Diskografska kuća „Sarajevo Disk“ je 1985. godine objavila njegov drugi samostalni album pod naslovom „Skini haljinu“.



Hari Mata Hari

Sa Izom Kolečićem, Pjerom Žalicom, Zoranom Kesićem i Edom Mulahalilovićem je u septembru 1985. godine pobedio na Festivalu „Nove nade, nove snage“. Nakon toga su osnovali grupu kojoj su dali ime Hari Mata Hari, te već sledeće godine objavili svoj prvi album pod naslovom „U tvojoj kosi“. Usledilo je snimanje novog albuma koji je „svetlost dana ugledao“ 1988. godine. Ploča je nazvana „Ja te volim najviše na svijetu“
Diskografska kuća „Diskoton“ je 1989. godine izdala četvrti album Hari Mata Harija pod naslovom „Volio bi` da te ne volim“.
Numere „Prsten i zlatni lanac“, „Otkud ti k`o sudbina“, „Sjeti se ljeta“, te „Strah me da te volim“ našle su se na istoimenom albumu koji su objavili 1990. godine. Već sledeće godine Edo Mulahalilović napušta bend i započinje solo karijeru, a ostali članovi nastavljaju rad na novom albumu koji je objavljen 1991. godine pod imenom „Rođena si samo za mene“.
S obzirom na okolnosti u kojima je objavljena, ploča je imala zapažen uspeh, ali je nakon toga grupa prestala sa radom zbog ratnih dešavanja koja su zahvatila celu bivšu Jugoslaviju. Mnogi članovi benda, uključujući i Harija odselili su u inostranstvo gde je 1994. godine nastao album „Ostaj mi zbogom ljubavi“. Na njemu su pevali i svirali samo Varešanović i Kolečić.
Tri godine kasnije bendu su se pridružili Karlo Martinović, Adi Mulihalilović, Miki Bodlović i Emir Mehić. Sledeće godine su objavili CD „Ja nemam snage da te ne volim“
Hari je 1998. godine snimio duetsku pesmu „Crni snijeg“ sa Hankom Paldum koja se našla na njenom albumu „Nek` je od srca“.
Produkcijska kuća „Croatia records“ je 2001. godine izdala njihov deseti studijski album pod naslovom „Baš ti lijepo stoje suze“.
Novi CD objavili su 2004. godine pod naslovom „Zakon jačega“
Dve godine kasnije Hari je izabran da predstavlja BiH na „Evroviziji“ sa pesmom „Lejla“ koju su napisali, komponovali i aranžirali Dejan Ivanović, Fahrudin Pecikoza i Željko Joksimović. Numera je vrlo brzo osvojila srca publike, ne samo u BiH, nego i u celom regionu, te slovila za favorita na velikom evropskom takmičenju. „Lejla“ je na „Evroviziji“ osvojila visoko treće mesto, što je za sada najbolji plasman jedne bosanskohercegovačke pesme na toj manifestaciji.
ste godine u prodaji se našao CD sa pesmom „Lejla“ i drugim velikim hitovima koji su obeležili karijeru benda Hari Mata Hari, a time i samog Harija Varešanovića.
Hari je nastavio s velikim koncertina i publiku s vremena na vreme iznenadio novim singlovima. U periodu 2014 priključio se prijektu Pinkove Zvezde kao član žirija.



Privatni život

Hari Varešanović je rođen 1961. godine u Sarajevu. Odrastao je u naselju Vratnik, a nakon završetka srednje elektrotehničke škole upisao filozofiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Ljubav prema muzici koja ga je obuzela već sa šest godina bila je jača od želje za diplomom, pa je Hari život posvetio upravo toj profesiji. Danas je jedan od najpopularnijih pevača na području bivše Jugoslavije. Njegovu karijera, baš kao i privatni život bili su od samog početka pod lupom medija. O njegovim stvarnim i navodim vezama i aferama mogla je da čita, sluša i gleda publika iz celog regiona. S druge strane, on o svom privatnom životu ne voli da govori, jer je muzika ono što ga je učinilo javnom osobom. Ono što se zna jeste da je bio u braku s Aidom Varešanović s kojom ima ćerku Nađu i sina Damira. Aida ga je navodno ostavila kada je saznala da pevač ima vanbračnog sina Maka. Više od dvadeset godina je u vezi sa Jasminkom Ištuk. Svoju vezu su 2010. godine krunisali brakom. Iako se o njegovim navodnim aferama s drugim ženama jedno vreme redovno pisalo, Hari je odlučio da se od medija potpuno distancira kada su te teme u pitanju, te da svoj intimni život drži dalje od novina, televizija i radija.



Diskografija

Singlovi Sa bendom Zov
1976. Golubica/Život

Sa bendom Hari Mata Hari
1988. Javi se /Sedamnaest ti je godina
1988. Kad dođe oktobar /Posljednji valcer s Dunava
1988. Ruža bez trna / Ja te volim najviše na svijetu ‎
1989. Na more dođite / Ti znaš sve ‎
1989. Šta je bilo, bilo je
1989. Spavaj mi, spavaj/Pazi šta radiš ‎
1990. Sjeti se ljeta/Daj još jednom da čujem ti glas
1990. Strah me da te volim/ Nek’ nebo nam sudi
2006. Lejla
2014. Da ti k’o čovjek oprostim
2015. Stara ljubavi

Studijski albumi Sa bendom Ambasadori
1980. Dao sa ti sve što se moglo dati

Samostalni albumi
1982. Zadnja rupa na svirali
1985. Skini haljinu

Sa grupom Hari Mata Hari
1985. U tvojoj kosi
1986. Ne bi te odbranila ni cijela Jugoslavija
1988. Ja te volim najviše na svijetu
1989. Volio bi’ da te ne volim
1990. Strah me da te volim
1992. Rođena si samo za mene
1994. Ostaj mi zbogom ljubavi
1998. Ja nemam snage da te ne volim
2001. Baš ti lijepo stoje suze
2004. Zakon jačega
2009. Sreća
2016. Ćilim

Kompilacije
1997. Balade
1999. 15 hitova
1999. Hitovi 1
1999. Hitovi 2
2001. Sve najljepše od Hari Mata Hari
2002. Ružmarin i najljepše neobjavljene pjesme
2002. Balade 1992-2002
2006. Najljepše od Hari Mata Hari
2006. Zlatna kolekcija
2006. Dueti 1988-2005

Live albumi
1999. U živo 1 i 2
2002. Live
2005. Uživo u Zetri
2008. Zagreb 2008
2010. Koševo 2009
2010. Uživo u Zetri