Ivan Volarić Zak - Biografija



Kratke informacije o: Ivan Zak
Datum rođenja: 26. april 1979
Mesto rođenja: Zagreb
Prebivalište: Zagreb
Država: Hrvatska
Zanimanje: Pevač, kompozitor, tekstopisac
Žanr: Pop-folk

Facebook: Na @ Facebook
Instagram: Na @ Instagram
Youtube: Na @ Youtube



Ivan Volarić, poznatiji kao Ivan Zak je hrvatski pop-folk pevač, kompozitor i tekstopisac koji je popularnost stekao pesmama „Adrenalin“, „Ilegala“, „Zbogom pameti“, te duetom sa Nedom Ukraden „Tetovaža“. Rođen je 26. aprila 1979. godine u Zagrebu, gde i danas živi i radi. Njegov talenat za muziku otkriven je vrlo rano, pa je sa šest godina počeo da svi gitaru. Nakon toga je završio muzičku školu i osnovao svoj bend. Šira javnost ga je upoznala 2002. godine kao jednog od takmičara na „Dori“, hrvatskom izboru za Pesmu Evrovizije. Od tada, do 2015. godine Zak je objavio albume “Sve navike“, „Adrenalin“, „Bolja od najbolje“ i „Usne varane“. Nastupio je na raznim festivalima, te izborio plasman u finale „Hrvatskog radijskog festivala“ 2009. godine. Dobitnik je priznanja „Platinasti Forte“ zbog velikog broja prodanih primeraka autorskih albuma. Njegov CD „Usne varane“ je nominovan za nagradu „Porin“ u kategoriji „Najbolji album zabavne muzike“.



Detinjstvo, mladost i obrazovanje

Ivan Volarić je rođen 1979. godine u Zagrebu. Sa roditeljima Marijom i Josipom, te sestrom Anom odrastao je u Donjem Desincu, prigradskom naselju kod Jastrebarskog, nedaleko od Zagreba. Talenat za muziku pokazao je vrlo rano, pa je već sa šest godina počeo da svira gitaru. Uporedo s osnovnom, završio je nižu muzičku školu. Nakon što je pogledao film „La Bamba“ iz 1987. godine koji govori o životu rok-en-rol zvezde Ričija Valensa (Richard Steven Valenzuela – Ritchie Valens) shvatio je da želi da se bavi muzikom. Rado je slušao Džibonija, Bajagu i Prljavo kazalište. Prvi bend je osnovao sa 14 godina, a prvi veći nastup je doživeo 1996. godine kada je sa pesmom „U meni živiš Julija“ nastupio na Trešnjevačkom dečjem festivalu. Iste godine se sa još 800 dečaka i devojčica prijavio na audiciju za emisiju „Pljesak molim“. Uspeo je da prođe u uži krug i na kraju da se plasira u finale. S obzirom na to da je nakon srednje škole stekao zvanje tehničara hortikulture, prvo je osnovao preduzeće za hortikulturu i uređenje parkova. Međutim, nakon samo tri završena projekta, shvatio je da ta firma nema budućnost, te se „bacio“ na ugostiteljstvo. Otvorio je tri velike diskoteke, od kojih je najpoznatija „Lapaši“ u Jastrebarskom, gde je dovodio zvezde narodne muzike. Par godina kasnije je istoimeni klub otvorio u okolini Zadra, ali je diskoteka vrlo brzo prestala sa radom.



Muzička karijera

Kako je u jednom razgovoru rekao, Ivan je oduvek znao da želi da se bavi poslom koji ima veze sa muzikom. Talenat je posedovao, pa je prvo osnovao svoj bend, a potom počeo da nastupa na festivalima. Šira hrvatska javnost ga je upoznala 2002. godine kada je na „Dori“ nastupio sa pesmo „Znam ja kako je kad ti uzmu sve“ čiji je autor Marin Bukmir. Međutim, pošto nije dobio niti jedan bod, takmičenje je završio na 20. mestu. Njegova kolegica Vesna Pisarović je te godine predstavljala Hrvatsku na „Pesmi Evrovizije“. Baladom „Sve navike“ koju potpisuje Marin Bukmir Ivan je najavio svoj prvi album. Reč je o istoimenom CD-u koji se u prodaji pojavio 2003. godine. Na njemu su, pored naslovne, bile i numere „Poljubi me“, „Pusti mama“, „Šapni mi“, „Proljeće“, „Vjetar“ i druge. Pet godina kasnije je izdao singl „Svjedok“, a 2009. godine promovisao pesme „Sve sam joj krao“, „Vodu ne pijem“ i „Adrenalin“. Sa numerom „Sve sam joj krao“ je nastupio na Hrvatskom radijskom festivalu, a potom je snimio i vrlo zanimljiv spot, u kome se pojavljuje bivša Miss Hrvatske Tina Katanić. Ipak, više od pažnje od misice je privukla činjenica da mu u spotu „gostuje“ tigar koji „glumi“ kućnog ljubimca. Tekst i muziku za pesmu „Vodu ne pijem“ je pisao Dražen Damjanović, dok je kao autor aranžmana potpisan Ivan Zak. Usledio je duet sa folk pevačicom Stojom pod naslovom „Aha“, a potom je u saradnji sa Vesnom Petković i Aleksandrom Milanovićem Kobcem snimio pesmu „Adrenalin“ koja je najavila istoimeni album. CD se u prodaji pojavio 2010. godine, a pored gore navedenih pesama na njemu su bile i numere „Dinamit“, „Ako padnem“, „Na mukama“, „Moja mrvice“, „Taksimetar“ i druge.
Ipak, najviše pažnje je izazvao duet „Tetovaža“ koji je otpevao sa Nedom Ukraden. Reč je o pesmi koju su napisali Dušan Bačić i Bojan Dragojević, a čiji spot je sniman u Beogradu.

Singlom „Bolja od najbolje“ koji je objavio 2011. godine Zak je najavio izlazak trećeg albuma. Svoje obožavaoce je novim materijalom obradovao već sledeće godine. Sa tog CD-a su se, pored naslovne, izdvojile i pesme „Tko mi te krade“, „Zbogom pameti“, „Naučila si me“, „Nepobjediva“ i druge. Upravo je zahvaljujući ovom albumu Ivan stekao popularnost i van granica Hrvatske. Snimio je i nekoliko zanimljivih spotova.

Tokom 2013. i 2014. godine Ivan je promovisao pesme „Ilegala“, „Jedna noć“, „Škripi veza“, „Usne varane“, „Duguješ mi ljeto“ i „Daleko“. Sa tamburaškim sastavom Begini je objavio numeru „Obriši suze“. Pored toga što je otpevao pesmu, Zak je ujedno bio producent, te autor muzike i teksta.



Diskografska kuća „Menart“ je 2015. godine objavila njegov četvrti album pod naslovom „Usne varane“. Sa njega su se izdvojile numere „Jedan u nizu“, „Preterujem“, „Ne pitaš za mene“, „Jedna noć“, „Duguješ mi ljeto“ i druge.

U maju iste godine dobio je nagradu „Platinasti Forte“ Hrvatskog društva kompozitora za više od pet hiljada prodatih primeraka autorskog albuma „Bolja od najbolje“. Na svečanoj dodeli Ivan i njegov bend su održali svirku, kojoj su prisustvovali njegovi prijatelji i kolege muzičari.

Njegov album „Usne varane“ je nominovan za nagradu „Porin“ u kategoriji „Najbolji album zabavne muzike“.

Polovinom 2016. godine je s autorskom pesmom „Sve si moje“ nastupio na CMC festivalu u Vodicama. Spot je na „Ju Tjubu“ („You Tube“) pregledan više od dva miliona puta, a mnogi njegovi obožavaoci su podržali Ivanovu nameru da se, umesto folka, opredeli za zabavnu muziku kao i to što, za razliku od mnogih drugih pevača, ima stila kada su spotovi u pitanju.

U saradnji s Antonijom Šolom je snimio pesmu „Meni se s tobom“ koja je objavljena u junu 2016. godine, a na „Ju Tjubu“ broji preko pet miliona pregleda. Singl „Za ljubav rođeni“ je u oktobru iste godine dobio video spot koji takođe broji više od milion pregleda.

Krajem januara 2017. godine je objavio singl „Da si tu“. Ovog puta pevač potpisuje aranžman, muziku, tekst i produkciju pesme, a izdavač je Diskografska kuća „Hit records“.

Već 11. februara je povodom Dana zaljubljenih održao veliki koncert u zagrebačkoj „Areni“ kome je prisustvovalo skoro 20 000 ljudi. Ivan nije krio oduševljenje atmosferom koja je vladala, kao ni činjenicom da je uspeo da ostvari dečački san.

Singl „Ničija“ je promovisao u maju 2017. godine, a pesmu „Opasna“ krajem jula iste godine. Obe su naišle na oduševljenje publike i „poharale“ radijske stanice širom regiona. Ivan je i ovog puta pokazao, da pored talenta za pevanje, poseduje i veliki dar za komponovanje i pisanje tekstova.

U proleće naredne godine je predstavio singl „Idu dani“, a pred početak leta pesmu „Dar mar“. Jesen 2018. godine je obeležila numera „Laku noć“, a u novembru se pojavila pesma „Sama“. Sve četiri numere te godine su dobile kvalitetne video spotove koji broje milionske preglede na internetu.

Sa Tarom Šušelj, bivšom pevačicom grupe Karma je u aprilu 2019. godine snimio singl pod nazivom „Naj, naj“. Ovog puta njegova publika se podelila na one koji su pohvalili njegov izbor i one koji su ga kritikovali zbog upotreba autotjuna.

Ivan Zak piše pesme i za druge izvođače. Zajedno sa kolegicom Antonijom Šolom je napisao pesmu za Zdravka Čolića, a njegove numere su pevali Begini, Gazde, Kumovi i tamburaški sastav Ringišpil. Od 2017. godine muziku stvara u svom studiju „La Bamba“ u Zagrebu.



Privatni život

Ivan Volarić Zak je rođen 1979. godine u Zagrebu, a detinjstvo je proveo u mestu Donji Desinec. Ljubav prema muzici je pokazao vrlo rano, te je neretko nastupao na festivalima u Zagrebu i okolini.

Šira javnost ga je upoznala tokom nastupa na „Dori“ 2002. godine. Pažljivo i strpljivo je gradio karijeru, a vrhunac popularnosti je dostigao 2015. godine kada je objavio album „Usne varane“. Danas je jedan od najtraženijih pevača svoje generacije u Hrvatskoj.

Pa ipak, o njegovom privatnom životu se vrlo malo zna. Prema pisanju hrvatskih tabloida pevač je bio u vezi sa Sabinom Čedić, voditeljkom „Golih vijesti“ na „Novoj TV“. Romansu su, navodno, završili jer je Sabina bila vrlo ljubomorna na Ivanove obožavateljke.

Tabloidi su proširili vest da ju je pevač prevario sa Slađanom Petrušić, učesnicom „Parova“ i njegovom dobrom prijateljicom. Oboje su oštro demantovali te informacije, a Volarić se od tada trudi da svoj ljubavni život što bolje sakrije od očiju javnosti.

Premda kaže da ne pazi na ishranu, ne ide u teretanu i ne opterećuje se izgledom, neretko dobija pozive da radi modne kampanje ili snima reklame. Ipak, priznaje da mu se to ne dopada i da jedva „preživljava“ i snimanje spotova. Ne vidi se ni u ulozi člana žirija na festivalima i muzičkim takmičenjima, a najbolje se oseća kada na svom koncertu čuje nekoliko hiljada ljudi kako pevaju uglas.

Diskografija Albumi

2003. Sve navike
2010. Adrenalin
2012. Bolja od najbolje
2015. Usne varane