Kaliopi - Biografija



Kratke informacije o: Kaliopi
Datum rođenja: 28. decembar 1966
Mesto rođenja: Ohrid
Prebivalište: Skoplje
Država: Makedonija
Zanimanje: Pevačica
Žanr: Pop

Facebook: Na @ Facebook
Instagram: Na @ Instagram
Youtube: Na @ Youtube
Twiter: Na @ Twiter



Kaliopi Bukle (makedonski: Калиопи Букле) je makedonska pop pjevačica i tekstopisac. Rođena je 28. decembra 1966. godine u Ohridu. Poznata je širom Balkana i danas uživa status pop – dive. Neke od njenih najpoznatijih kompozicija su: „Mesečina“, „Bato“, „Oboi me“ i mnoge druge.

Pored uspješne solo pjevačke karijere koja joj je donijela slavu i titulu kraljice makedonske pop – muzike, bavi se komponovanjem muzike za Makedonsko narodno pozorište, film i balet. Redovno učestvuje na muzičkim festivalima, a svoju je zemlju dva puta predstavljala na Evrosongu

Biografija Na Radio Balkan Music

Djetinjstvo

Kaliopi je rođena 1966. godine u Republici Makedoniji, gradu Ohridu. U periodu djetinjstva je sa svojom porodicom živjela u Kičevu. Od najranijih dana je izražavala sklonost prema muzici. Nastupila je na dječijem muzičkom festivalu „Zlatno Slavejče“ izvodeći pjesmu „Mojata učumelka“. Šira javnost je tada prvi put uočila njen veliki talenat.

Priključila se horu „Razvigorče“, te je sa istim redovno nastupala u periodu od 1978. do 1980. godine, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Uporedo je pohađala časove pjevanja. Studirala je na Muzičkoj akademiji od 1984. godine. U isto vrijeme je osvajala prestižne nagrade.

Biografija Na Radio Balkan Music

Karijera u grupi Kaliopi

Kaliopi je bila pjevačica u muzičkoj grupi „Kaliopi“. U istoj grupi je bio i njen bivši suprug Romeo Gril (Romeo Grill). Stvarali su pjesme sa kojima su učestvovali na brojnim domaćim i međunarodnim festivalima, gdje su često nagrađivani.

Nagrada za najbolju interpretaciju dodijeljena im je na Opatijskom festivalu, dok su u Tunisu rangirani na drugom mjestu kao predstavnici Jugoslavije. Pjesme su redovno puštane na više radijskih stanica.

Prvi album su objavili 1986. godine, a nazvali su ga „Kaliopi“. Iste godine su učestvovali na Splitskom festivalu, kada su predstavili pjesmu „Da more zna“.
Godine 1987. u Zagrebu je izašao drugi album ove grupe nazvan „Rođeni“. Album se sastojao od ukupno devet pjesama. Upravo je pjesma po kojoj je čitav album dobio ime postala hit širom Jugoslavije, a ista pjesma do danas nije izgubila na popularnosti.

Kaliopi je izjavila da ne želi pjesmu koja bi bila slična njenom hitu „Rođeni“ ili „Bato“ kako još nazivaju ovu pjesmu. Pjesma je zapravo nastala u periodu kada su je zadesile teške životne okolnosti.

Pjesma „Rođeni“ pjeva o čežnji, patnji i bolu, osjećanjima koje je tada zaista proživljavala. Kada je nastala ova bezvremenska pjesma, Kaliopi je imala samo 19 godina. Pjesmu je napisao Romeo Gril, koji je bio upoznat sa njenom životnom pričom.

Redovno su održavali nastupe u Jugoslaviji, ali i šire. Značajna je njihova turneja po Sovjetskom savezu. O velikoj popularnosti grupe „Kaliopi“ svjedočili su njihovi uspjesi u vidu raznovrsnih nagrada, kao i velika posjećenost na njihovim koncertima.

Kao učesnici na Jugoslovenskom izboru za pjesmu Evrovizije, 1988. godine osvojili su deseto mjesto. Pjesma koju su tada izvodili zvala se „Emanuel“.
Na vrhuncu slave, Kaliopi i njen bivši suprug, napustili su zemlju i odselili su se u Švicarsku. Tada se grupa „Kaliopi“ raspala, a pjevačica Kaliopi nije bila muzički aktivna punih deset godina.

Biografija Na Radio Balkan Music

Solo Karijera

Povratak na muzičku scenu označio je početak njene solo karijere. Pobjedila je na Skopljanskom festivalu 1996. godine. Isto tako je na „Evrofestu“ pobjedila 1997. godine izvodeći pjesmu „Ne plači“.

Godine 1998. je izdala svoj prvi solo album „Oboi me“, koga je snimila u Švicarskoj. Album je pozitivno prihvaćen od strane njenih fanova različitih starosnih skupina. Kako je bila sigurna u veliki uspjeh ovog albuma, snimila je video spotove za svaku njegovu pjesmu, a sve u saradnji sa Makedonskom radio – televizijom. Slijedile su brojne nagrade, te je album proglašen za najbolji u Makedoniji. Kaliopi je važila za najbolju makedonsku pjevačicu.

Osnovala je svoju muzičku kuću „Kaliopi Music Production“. Drugi solo album „Ako denot mi e noć“ je izašao 2001. godine. Pred oko 4 000 prisutnih fanova promovisala je ovaj album koncertom u Bitolju.

U tom periodu je bila učesnik kampanje koja se protivila sukobima u Makedoniji, odnosno njenom sjevernom dijelu. Pored video spotova i pjesama na televiziji, kampanju je nastavila turnejom „Na put do Makedonija“. Održan je veliki broj koncerata širom Makedonije.

Svoj treći album „Najmila- Live and Unreleased“ je objavila 2002. godine. Već iduće godine slijedio je četvrti album „Ne mi go zemaj vremeto“. Na albumu se nalaze i dueti sa Esmom Redžepovom i Vasilom Zafirčevim.

Radila je muziku za predstave „Taa akterska kuća“ i „Tanc na noćnite peperutki vo Orient-ekspresot“, 2004. godine. Pisala je pjesme i za druge izvođače. Redovno je održavala koncerte u Makedoniji, a i šire. U Švedskoj je 2005. godine održala dva koncerta.

Kao predstavnica Makedonije na Evroviziji 2012. godine sa pjesmom „Crno i belo“ osvojila je 12. mjesto. Na Evroviziji je ponovo učestvovala 2015. godine sa pjesmom „Dona“, kojom se nije plasirala u finale.

Ostvarila je saradnju sa Edinom Karamazovim na njegovom albumu na kome su gostovale velike svjetske zvijezde, kao što je Sting, Rene Fleming i drugi.

Biografija Na Radio Balkan Music

Privatni Život

Kaliopi smatra da su joj bivši muževi najbolji prijatelji. Prvi brak je imala sa kompozitorom i tekstopiscem Romeom Grilom, sa kojim ima sina po imenu Pako. U periodu najveće popularnosti grupe „Kaliopi“, sa suprugom Romeom se povukla sa muzičke scene i preselila u Švicarsku.

U Švicarskoj je punih deset godina živjela anonimnim životom. Učila je njemački jezik i radila mnoge druge poslove. Pet godina je predavala muzičko u srednjoj školi. Govorila je da su je upravo učenici nagovorili da se vrati muzičkoj karijeri.

Na odluku da se vrati u Makedoniju presudila je ljubav prema muzici. Godine 1996. razvela se od supruga koji je ostao sa njihovim sinom u Švicarskoj. Sin joj nikada nije zamjerio što se vratila u Makedoniju. Kaliopi je mnogo ponosna na njega.

Drugi put je bila udata za glumca Vasila Zafirčeva. Ovaj brak je dugo važio za jedan od najromantičnijih brakova poznatih osoba. Bila je to ljubav na prvi pogled. Vasil je trinaest godina mlađi od Kaliopi, ali im ova razlika u godinama nikada nije predstavljala problem. Odluka o rastavi braka je bila zajednička. Nakon što se rastala po drugi put pjevačica se posvetila sebi, redovno se bavi sportom, pješači po deset kilometara dnevno, igra tenis i slično.
Kaliopi smatra da je moderna, avangardna i pomalo luda. Za svoje glavne adute ističe pjevanje, emocije i pjesme. Ponekad je njen privatni život bio daleko od savršenstva, ali nikada nije dopustila da skandali postanu sastavni dio nje ili njenih bližnjih. Sve životne radosti i tuge izražavala je kroz pjesme. Smatra da je pjesma „Vučica“ najbolje opisuje.
Osim muzike, svakodnevno je ispunjava osjećaj da joj je Bog podario iskrene prijatelje. Sve svoje slobodno vrijeme koristi kako bi ga posvetila voljenim osobama. Voli da šeta u prirodi sa psima, da svira klavir, te da se bavi fotografijom.

Nikada nije razmišljala o tome da sebe podvrgne plastičnim operacijama koje bi joj donijele drastične promjene. Ne želi da izbriše tragove vremena sa svog lica. Misli da svaka bora na njenom licu ima svoju priču, jer je nastala u nekoj bitnoj životnoj situaciji.

Biografija Na Radio Balkan Music

Diskografija Albumi:

- „Kaliopi“ (1986. godine)
- „Rođeni“ (1987. godine)
- „Oboi Me“ (1999. godine)
- „Ako denot mi e noḱ“ (2001. godine)
- „Najmila – Live and Unreleased“ (2002. godine)
- „Ne mi go zemaj vremeto“ (2003. godine)
- „Me, Isadora“ (2005. godine)
- „The Best Of“ (2007. godine)
- „Želim ti Reči“ (2008. godine)
- „Oblivion“ (ft. Edin Karamazov, 2009. godine)
- „Poraka“ (2010. godine) „Melem“ (2013. godine)

Biografija Na Radio Balkan Music

Singlovi:

- „Tomi“ (1984. godine)
- „Nemoj da me budiš“ (1984. godine)
- „Leo“ (1985. godine)
- „Leto e avantura“ (1985. godine)
- „Ostani vo mene“ (1986. godine)
- „Bato“ (1987. godine)
- „Emanuel“ (1987. godine)
- „Samo ti“ (Evrovizija, 1996. godine)
- „Ne plači“ (1998. godine)
- „Ne zaboravaj“ (1998. Godine)
- „Oboi me“ (1999. godine)
- „Daj da pijam“ (2000. godine)
- „Ako denot mi e noḱ“ (2001. godine)
- „Na pat do Makedonija“ (2001. godine)
- „Dali me sakaš“ (2001. godine)
- „Za samo eden den“ (2002. godine)
- „Najmila“ (2002. godine)
- „Zaslužena zemja“ (2002. godine)
- „Ne mi go zemaj vremeto“ (2003. godine)
- „Za kogo postojam“ (2003. godine)
- „Smeh“ (2004. godine)
- „Toa sum jas“ (2004. godine)
- „Purpurni doždovi“ (duet ft. Vasil Zafirchev, 2004. godine)
- „Bel den“ (duet ft. Esma, 2004. godine)
- „Koga prokleto ti trebam“ (2005. godine)
- „1000 Božji cvetovi“ (2006. Godine)
- „Silna/Silna“ (Remix, 2006. godine)
- „Životot e jabe“ (2006. godine)
- „New Day“ (duet ft. Garo Junior, 2006. godine)
- „Grev“ (2007. godine)
- „Probudi me“ (2007. godine)
- „Melankolija“ (duet ft. Massimo Savić, 2007. godine)
- „Spring in my mind“ (2007. godine)
- „Crne ruže“ (2008. godine)
- „Reci mi“ (2008. godine)
- „Za tebe čuvam sebe“ (2008. godine)
- „Ljubi“ (2008. godine)
- „Želim ti reči“ (2009. godine)
- „Rum dum dum“ (duet ft. Naum Petreski, 2009. godine)
- „Ljubičice“ (2009. godine)
- „Meni je ime“ / „Moeto ime“ (2009. godine)
- „Sreḱa i taga“ (2009. godine)
- „Nevinost“ (2009. godine)
- „Zasekogaž“ / „Zauvijek“ (2010. godine)
- „Kaži, kaži libe Stano“ (duet ft. Rade Šerbedžija, 2010. godine)
- „Ne sum kako ti“ / „Ja nisam kao ti“ (2010. godine)
- „Ti“ (2010. godine)
- „Crno i belo“ (Eurovizija, 2012. godine)
- „Poželi“ (2015. godine)
- „Dona“ (2016. godine)

Festivali:

- Opatija – „Kokona“ (1986. godine)
- Split – „Da more zna“ (1986. godine)
- Jugoslovenski izbor za Pjesmu Evrope – „Emanuel“ (1987. godine)
- Skoplje – „Ne zaboravaj“ (1998. godine)
- Hrvatski radijski festival – „Crne ruže“ (2008. godine)
- Hrvatski radijski festival – „Ljubičice“ (2009. godine)
- Sunčane skale – „Rum, dum, dum“ (duet sa Naumom Petreskim, 2009. godine)
- Evrosong – „Crno i belo“ (2012. godine)
- Evrosong – „Dona“ (2016. godine)