Željko Samardžić - Biografija



Kratke informacije

Ime i prezime Željko Samardžić
Datum rođenja 3. oktobar 1955.
Mesto rođenja Mostar
Država Srbija
Prebivalište Beograd
Zanimanje Pevač
Žanr Pop-folk, folk

Biografija

Željko Samardžić je srpski pop-folk pevač koji je popularnost stekao tokom 90-ih godina 20. veka pesmama „Slutim“, „Sipajte mi još jedan viski“, „Grlica“ i drugih. Rođen je 3. oktobra 1955. godine u Mostaru. Godine 1992. je sa suprugom Majom i ćerkama Sanjom, Danijelom i Minjom doselio u Beograd, gde i danas živi i radi.
U dosadašnjoj karijeri snimio je 18 studijskih albuma i sedam kompilacija. Sa svakog od njih izdvojilo se po nekoliko velikih hitova.
Osvajao je nagrade na festivalima u Herceg Novom, Budvi, Zrenjaninu. Njegov album „Sentimentalan čovek“ je proglašen albumom godine. Nastupao je u velikim dvoranama širom regiona, a slušale su ga desetine hiljada ljudi.


Osvojio je prestižne nagrade „Oskar popularnosti“ i „Zlatni melos“, te potvrdio status jednog od najboljih pop izvođača sa ovih prostora.


Vlasnik je hitova „Ljubavnik“, „Sve je surovo“, „Ako odeš“, „Kameleon“, „Mesec na vodi“, „9000 metara“ i drugih.
Detinjstvo, mladost i obrazovanje

Željko Samardžić je rođen 1955. godine u Mostaru. Njegov otac Milivoj je bio oficir Jugoslovenske narodne armije (JNA), a majka Nada domaćica. Zbog očevog posla jedno vreme su živeli u Herceg Novom i Zadru.


Poput mnogih dečaka želeo je da bude pilot, lekar, glumac, ali je muzika ipak bila njegova najveća strast. Seća se da je još kao osnovac slušao Arsena Dedića na Trgu Pet bunara u Zadru. Pošto zbog koncerta nije stigao na vreme kući „zaradio“ je batine koje je dugo pamtio.


Talenat je nasledio od majke koja je lepo pevala sevdalinke, ali se otac nije slagao s njegovom odlukom da život posveti pevanju. Završio je osnovnu i srednju školu tokom koje je počeo da nastupa u lokalnim kafanama i restoranima.


Otac je želeo da mu sin studira, ali su Željkove namere bile drugačije. Prelomni trenutak se desio kada je shvatio da dok on uživa pevajući, drugi ljudi uživaju dok ga slušaju.
Posle odsluženja vojnog roka u Tuzli, vratio se u Mostar. Zaposlio se kao carinski deklarant, a u slobodno vreme je nastupao sa svojim orkestrom.
Dobro se seća 1975. godine kada je s bendom Mostarske kiše u Bugojnu Josipu Brozu Titu otpevao pesmu „Kozara“. Pevao je i na studentskim i đačkim žurkama, a posle je otvorio i svoju kafanu nedaleko od Starog mosta koja se zvala „Kabare“.

Biografija Na Radio Balkan Music

Karijera

U to vreme muzika mu je bila strast i hobi, pošto je dobro zarađivao radeći svoj posao. Godine 1974. snimio je dva singla – „Tužna je bila Ana“ i „Moja Marija“ sa kojom je nastupio na festivalu „Prvi aplauz u Banjaluci“.


Pevao je i na festivalima „Vaš šlager sezone“, ali nije osvajao nagrade.


Prvu ploču pod nazivom „Imena nisu važna“ Samardžić je izdao 1984. godine za Diskografsku kuću „Diskoton“.


Na njoj su se, osim naslovne numere našle i pesme „Dolazim“, „Ružan san“, „Gdje si sad“, „Još samo poslednju noć“ i druge. Na tom albumu svirali su članovi grupe Rondo.
Tri godine kasnije snimio je drugi album pod imenom „Jednom kad nam dođu sijede“. Naslovnu pesmu napisali su Kemal Monteno, Ivan Vinković i Mišo Marić.


Na pesmi „Spopala me jedna žena“ sarađivao je s Montenom, Vinkovićem, Aleksandrom Radulovićem Futom i Dobrivojem Šešlijom. Osim ovih numera, na albumu su se našle „Jedne noći, jedne zime“, „Otkad si otišla“ i druge.


Treći studijski album pod imenom „Želja“ izdala je 1990. godine Diskografska kuća „Diskoton“. Većinu pesama sa tog albuma napisali su Ranko Rihtman, Ranko Boban i Rusmir Agačević, a na njemu su se našle pesme „Podigni ruke“, „Drugima cvjetaju ruže“, „Sedam godina“ i druge.


Već godinu dana kasnije je na prostoru bivše Jugoslavije počeo rat, a Samardžić je sa porodicom iz Mostara otišao u Nikšić. Na poziv prijatelja iz Beograda je 1992. godine doselio u prestonicu. Kako kaže, išao je od kafane do kafane tražeći posao.


Uz pomoć prijatelja i poznanika uspeo je da sledeće godine snimi album „Oko tvoje neverno“ na kome se našlo devet pesama. Reč je uglavnom o folk baladama čiji su autori Zoran Matić Endži i Neša Bend.
Uprkos popularnost u Beogradu, ove pesme nisu našle put do šire publike. U klubu „Ambasador“ upoznao je Marija i Đorđa Subana koji su mu pomogli da stupi u kontakt sa Marinom Tucaković i Aleksandrom Futom Radulovićem.


Njih dvoje su mu napisali baladu „Sipajte mi još jedan viski“ sa kojom se predstavio na festivalu „Pjesma Mediterana“.


Pesma se našla na albumu „Sudbina“ koji je 1995. godine izdala Diskografska kuća „Lucky Sound“. Sa tog albuma su se izdvojile i pesme „Slutim“, „Ime ti je sudbina“, „Lagala si me“ i druge.


Sledeće godine je snimio album „Sećanje na ljubav“ na kome su se našle pesme „Da me nije“, „Oprosti, izvini“, „Dobar dan tugo“, „Grlica“, kao i četiri najpopularnije pesme sa prethodnih albuma.


Tek nakon velikog solističkog koncerta pod imenom „Beogradu s ljubavlju“ koji je 1996. godine održao u beogradskom „Sava centru“ shvatio je da je publika s oduševljenjem prihvatila njegove pesme.
Osim novih, hitovi su postale i pesme koje je Željko ranije snimao. Emotivni tekstovi i dobra muzika, ali i način na koji je Samardžić interpretirao svoje pesme publici naišli su na dobar odjek u celoj Srbiji i regionu, pa je počeo da nastupa i u BiH, Crnoj Gori i Makedoniji.


Usledio je album „Zveket srca“ koji je snimio sa Futa bendom. Na njemu je bilo deset novih pesama, a od svih prethodnih razlikovao se po tome što su hitovi postali „žive“ pesme poput „Lovac na potezu“, „Dame biraju“, „Kafanska pevačica“ i druge.


Na njemu je bilo i balada, poput „Imaš me u šaci“, ali i 11 starih pesama koje je publika već zavolela.


Godine 1998. snimio je album „Nostalgija“ na kome su se našle kultne pesme u interpretaciji Željka Samardžića.


Pevao je hitove poput „Podseti me šta to beše ljubav“, „Zbog jedne divne crne žene“, „Ti si mi u krvi“, „Ostala si uvijek ista“, „Jedne noći u decembru“, „Pijem“, „A sad adio“, „Čerge“, „Grkinja“ i druge.
Na albumu „Sve je moje tvoje“ koji je izašao sledeće godine su, osim naslovne pesme bile i numere „Nemam ja toliko kofera“, „Anđele moj“ i druge.
Zahvaljujući činjenici da su se našle na tom albumu, veliku naklonost publike dobile su i pesme „Jednom kad nam dođu sede“ i „Spopala me jedna žena“ koje je Željko snimio desetak godina ranije.


Koncert koji je održao sa Mega bendom objavljen je 2000. godine na CD-u „Uživo“. Dvadesetak najvećih hitova u dotadašnjoj karijeri Samardžić je otpevao u pratnji ovog benda, a snimak je poklonio publici u vidu albuma.


CD „Sentimentalan čovek“ objavio je 2001. godine. Mnogi ga smatraju njegovim najboljim albumom jer su se na jednom mestu našle pesme „Mogu još da poludim“, „Živim u blizini“, „Bezobrazno zelene“, „Prava ljubav godine ne broji“, „Pređi preko svega“, „Dajte jednu lošu“, „Detelina s četiri lista“, „Sve je surovo“.


Tome u prilog ide i činjenica da je upravo taj album proglašen albumom godine. Sa pesmom „Mogu još da poludim“ predstavio se na sarajevskom festivalu „Forte“, gde je osvojio brojne nagrade.
Nastavio je saradnju sa Marinom Tucaković, Futom i Sašom Dragićem koji potpisuju većinu pesama sa Željkovog 12. albuma pod imenom „Stari lav“.


Da tim koji pobeđuje ne treba menjati dokazali su pesmama „Stari lav“, „Ti i tvoja haljina“, „Pokaži mi šta znaš“, „Ja te volim više“, „Ljubavnik“, K`o da ženu nikad nisam video“, „Udala se moja crna draga“ i druge.


U međuvremenu je održao brojne turneje širom Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, mnogih evropskih zemalja, ali i širom Amerike i Australije.


Dve godine posle CD-a „Stari lav“ izašao je album „Lice ljubavi“, na kome su se, osim naslovne, našle pesme „Mesec u vodi“, „Ne spominji ljubav“, „Posle duge veze“, „Sve si mi naplatila“, „Ne daj da te rade“, „Ohladi“ i druge.


Publika je veoma dobro prihvatila pesme koje su bile potpuno drugačije od svega što im je muzičar do sada ponudio.
Kompilaciju „19 platinastih hitova“ Diskografska kuća „City Records“ je objavila 2007. godine, a godinu dana kasnije Samardžić počastio svoje obožavaoce velikim koncertom u beogradskoj Areni. Audio i video snimak koncerta je u prodaju izašao iste godine.


Pesme „Kojim dobrom mila moja“, „Ne žalim“, „Nije moje da znam“, „Zaljubi se u mene“, „Ljubavna adresa“, „Nije on ono što ti treba“, „Nisam bio dobar prema njoj“, „Nije za te“, te singl „Ja kunem se u ljubav“ za koji je snimio i spot, našle su se na albumu „Kojim dobrom mila moja“ iz 2009. godine.


Sledeće godine je sa grupom Miligram snimio pesmu „Zato kradem“. Na CD-u „Miligram“ našle su se pesme koji su članovi benda snimili sa drugim izvođačima poput Željka Joksimovića, Saše Matića, Severine, Tife, Jelene Rozge, Emine Jahović i Kaliopi.


Singl „Stavila se noć na njenu stranu“ („Oči boje dima“) i duetsku pesmu „Ima nade“ koju je otpevao s hrvatskom pevačicom Jelenom Rozgom Samardžić je izdao 2010. godine.
Naredne godine objavio je singlove „U ime ljubavi“ i duet sa Jasnom Gospić pod nazivom „Sarajevo meni putuje“. 2012. godine izašle su pesme „Ljubav na papiru“ i „Zaustavite januar“.


Tokom 2013. godine objavio je pesme „Kameleon“, „Kompas za ljubav“, „Sve što imam nemam“, te duet sa Igorom Garnijerom pod nazivom „Marija“ za koji je snimljen i spot.
Sa Tamburaškim orkestrom Ringišpil je 2014. godine objavio pesmu „Jesenja balada“ i samostalni singl „Duša“, a 2016. godine je snimio još jedan duet, i to sa pevačom Zoranom Dragovićem pod naslovom „Laganini“.


Nastupao je na festivalima širom regiona, na kojima je osvajao brojne nagrade. Sa pesmama „Sipajte mi još jedan viski“, Dal li si ikad voleo ženu“, „Jednokrevetna“, „Mala od palube“ i „Ti i tvoja haljina“ predstavljao se publici na festivalu u Budvi.


Numeru „Mogu još da poludim“ otpevao je na sarajevskom festivalu „Forte“, a „Sve je surovo“ na „Sunčanim skalama“ u Herceg Novom.


Na Beoviziji je izveo pesmu „9000 metara“, a na Radijskom festivalu pesme „Letnja draga“ i „Pesnice i šarm“. Godine 2014. je na „Pink music festu“ premijerno izveo pesmu „Duša“.


Mnogi od tih nastupa i singlova našli su se na albumu „Kompas za ljubav“ iz 2015. godine.


Singl „Nisi ti za male stvari“ koji je objavio 2016. godine je vrlo brzo pronašao put do brojnih obožavalaca, te na „Ju Tjubu“ („You Tube“) broji nekoliko desetina miliona pregleda.
25. album pod naslovom „Mila“ izašao je 2017. godine. Sa njega su se izdvojile pesme „Baš šteta“, „Što si tako luda za mnom“, „Javi se“, Zrno ljubavi“ i druge.


Album „Mila“ pratilo je i nekoliko interesantnih spotova koji na internet platformi „JuTjube“ beleže milionske preglede.


Početkom 2020. godine je objavio singl „Možda“ na kome je sarađivao sa Draganom Brajovićem i Miroslavom Stolicom. Pesma je za manje od tri godine „zaradila“ preko 16 miliona pregleda na „JuTjubu“.


Usledila je saradnja sa grupom Crvena jabuka na pesmi „Aleje ljubavi“ koja je svetlo dana ugledala u oktobru 2020. godine.


Na novu Željkovu pesmu publika je morala da sačeka do decembra 2021. godine kada je promovisao singl „Oprosti ako tražim previše“. Nije menjao saradnike ni na narednoj numeri kolju je objavio u avgustu 2022. godine pod naslovom „U tebe sam zaljubljen“.


Ipak, veliku pažnju je izazvao duet sa Sašom Matićem pod nazivom „Nekada i sad“ koji su objavili istog leta. Ova saradnja naišla je na pozitivne reakcije publike, čemu svedoči i veliki broj pregleda na „JuTjubu“.


Samardžić je u jesen iste godine objavio pesmu „Okupite“ koja je takođe dobila kvalitetan spot.

Biografija Na Radio Balkan Music

Privatni život

Željko Samardžić je rođen 1955. godine u Mostaru. Zbog očevog posla porodica se često selila, pa je jedan deo detinjstva proveo u Herceg Novom i Zadru.


Ipak, najlepše uspomene iz mladosti vežu ga za grad na Neretvi. Tu je upoznao i svoju suprugu Maju.


Naime, sa svojim bendom je jedne večeri nastupao u holu Ekonomske škole, gde je prvi put zapazio simpatičnu i tihu devojku. Rekli su mu da nema kod nje šanse, jer je ona odličan đak, njen otac je profesor i verovatno joj se neće svideti jedan muzičar.


Željko je ipak odlučio da reskira i prišao joj. Započeli su razgovor, a on ju je nakon nekoliko minuta u šali pitao da se uda za njega.


Deset meseci su se zabavljali, a nakon njene maturske večeri, na kojoj je Samardžić pevao pitao ju je da se uda za njega.


Maja je pristala da pođe s njim, a uprkos protivljenju roditelja venčali su se u prisustvu kumova, svedoka i nekoliko prijatelja. On je tada imao 22, a Maja 18 godina.
Nakon toga na svet je došla njihova ćerka Sanja, a jedan od najtežih trenutaka pogodio je porodicu Samardžić dve godine kasnije.


Naime, Maja je rodila dečaka, koji je zbog komplikacija sa crevima preminuo nakon samo tri meseca. Ipak, kako sam pevač kaže, Bog ih je pogledao i podario još dve ćerke – Danijelu i Minju.


Do 1992. godine živeli su u Mostaru. Željko je vodio vlastiti kafić i povremeno pevao. Međutim, kada je krenuo rat u Bosni i Hercegovini, ranjen je u stanu svog prijatelja.
Nakon toga porodica je preselila u Nikšić, a odatle u Beograd, gde i danas žive.


Kako kaže, najveća podrška su mu u životu oduvek bile žene, zato i ne čudi što je među njegovom publikom uvek više pripadnica lepšeg pola. Svojoj supruzi duguje veliku zahvalnost, jer je u momentima kada je on mnogo radio ona preuzela brigu o deci.


Danas uživa u pecanju i svaki slobodan trenutak provodi družeći se sa porodicom na svojo maloj barci na moru.
Diskografija

Albumi

  • 1987. Jednom kad nam dođu sijede
  • 1990. Želja
  • 1993. Oko tvoje neverno
  • 1995. Sudbina
  • 1996. Sećanje na ljubav
  • 1997. Zveket srca
  • 1999. Sve je moje tvoje
  • 2001. Sentimentalan čovek
  • 2005. Pokaži mi šta znaš
  • 2006. Lice ljubavi
  • 2009. Kojim dobrom mila moja
  • 2017. Mila

Kompilacije

  • 1995. Bilo je lepo
  • 1998. Nostalgija
  • 2000. Nostalgija II
  • 2003. Deset zlatnih godina 1993-2003
  • 2005. The best of
  • 2007. 19 platinastih hitova
  • 2008. Beogradska arena Live
  • 2009. The best of
  • 2010. Live beogradska arena
  • 2012. The platinum collection
  • 2015. Kompas za ljubav

Singlovi i EP-ovi

  • 1974.Tužna je bila Ana / Život
  • 1974. Moja Marija / Pružam ti ruke
  • 2009. Zato kradem (duet sa Miligramom)
  • 2010. Ima nade (duet sa Jelenom Rozgom)
  • 2010. Stavila se noć na njenu stranu (Oči boje dima)
  • 2011. U ime ljubavi
  • 2011. Sarajevo meni putuje (duet sa Jasnom Gospić)
  • 2012. Ljubav na papiru
  • 2012. Zaustavite januar
  • 2013. Kameleon
  • 2013. Kompas za ljubav
  • 2013. Sve što imam nemam
  • 2013. Marija (duet sa Igorom Garnijerom)
  • 2014. Duša
  • 2014. Jesenja balada (duet sa Tamburaškim orkestrom Ringišpil)
  • 2016. Laganini (duet sa Zoranom Dragovićem)
  • 2020. Možda
  • 2020. Aleje ljubavi (ft. Crvena jabuka)
  • 2021. Oprosti ako tražim previše
  • 2022. U tebe sam zaljubljen
  • 2022. Nekada i sada (ft. Saša Matić)
  • 2022. Okupite

Željko Samardžić na društvenim mrežama